FOTO: Žiaci z Púchovskej školy nelenili a za týždeň im pod rukami vyrástla originálna dažďová záhrada


FOTO: Žiaci z Púchovskej školy nelenili a za týždeň im pod rukami vyrástla originálna dažďová záhrada
Galéria: 21 fotiek
Foto: puchov.sk

Základná škola Mládežnícka v Púchove je príkladom toho, že do rozvoja a budovania školy môžu byť zapojení aj samotní žiaci. Stačil jeden týždeň v rozsahu 26 vyučovacích hodín, aby žiaci spoločne s pedagógmi vytvorili vonkajšiu oddychovú zónu. Tá by mala byť kompletne dokončená do konca apríla budúceho roka.

Všetko to začalo, keď pedagóg Miroslav Hlúbik pripravil žiadosť o grant prostredníctvom environmentálneho programu Zelené oči s návrhom na oddychovú zónu v zadnej časti školského dvora ZŠ Mládežnícka. Projekt sa tak postupne začal realizovať, z čoho mali žiaci nesmiernu radosť.

Samozrejme, že majú radosť z toho, že trávia čas vonku, v prírode a poteší ich, že keď sa kedykoľvek vyzrú von oknom, vidieť dielo, ktoré vytvorili. Niečo za nimi ostáva. Zároveň získali zručnosť v sadení, bezpečnom ukladaní kameňov, nás sa pýtali, či to alebo ono robia správne, a od toho sme tu my, pedagógovia, aby sme ich vedeli usmerniť,“ priblížil pedagóg Miroslav Bučko na webe mesta.

Z grantu Zelené oči získala základná škola na vybudovanie dažďovej záhrady 2-tisíc eur, hlavným cieľom bolo ušetriť finančné zdroje školy. Prvotný návrh v podobe 30 metrov štvorcových sa nakoniec pretavil do takmer 40 metrov štvorcových s 200 sadenicami.

  Pokračovanie článku pod reklamou  


Dažďová záhrada je len prvá etapa vznikajúceho školského parku s komunitnou záhradou. Celý komplex by mal byť dokončený do konca apríla 2024 a verím, že nám to pôjde od ruky presne tak, ako táto prvá etapa,“ doplnila riaditeľka školy Andrea Kurtinová.

Ako uviedol pedagóg Jaromír Flaškár, hlavnou pohnútkou pre vytvorenie projektu bol fakt, že škole chýbala dažďová záhrada, keďže si ako pedagógovia ekologicky zameranej školy uvedomili, že dažďová voda zo striech končí v kanáli. Žiaci od 10 do 15 rokov nelenili a hneď sa pustili do práce.

Najprv naviezli úrodnú pôdu zmiešanú s humusovým substrátom, položili fóliu, zasadili rastliny, obložili brehy záhonu hranatými kameňmi, vyplnili dno záhrady drevnou štiepkou pre zníženie rýchlosti vysušovania pôdy. Následne finálne upravili okolie záhrady, ktorá bola zničená mechanizmami a vysiali novú trávu.

Oddychová zóna bude slúžiť na trávenie voľného času počas prestávok, na štúdium, oddych, voľnočasové aktivity, no poskytne príjemný priestor aj pre verejnosť. Komplexnú školskú komunitnú záhradu tak bude môcť každý navštevovať a využívať od jari 2024.
Prečítajte si viac: