FOTO: Na Trenčianskom hrade sa maká. Rekonštrukciou za takmer 50 tisíc eur prechádza aj Veterná brána


FOTO: Na Trenčianskom hrade sa maká. Rekonštrukciou za takmer 50 tisíc eur prechádza aj Veterná brána
Galéria: 2 fotky
Foto: Marián Michalko

Trenčiansky hrad, ktorý je v správe Trenčianskeho múzea v Trenčíne a ktorý je považovaný za jeden z najkrajších hradov na Slovensku, prechádza rekonštrukčnými prácami. „Začiatkom tohto týždňa začali rekonštrukčné práce v podobe výmeny drevených šindľov na streche Slobodovej vežičky a 3. brány, nazývaná tiež veterná, ktoré patria k pamiatkovým objektom Trenčianskeho hradu,“ informovalo Trenčianske múzeum.

Ako múzeum ďalej uviedlo, pôvodným šindľom z červeného smreku po niekoľkých rokoch skončila životnosť a bolo ich potrebné čo najskôr vymeniť za nové. „Rekonštrukčné práce za takmer 50 tisíc eur, ktoré potrvajú do polovice októbra, hradí Trenčianske múzeum z vlastných zdrojov,“ ozrejmilo múzeum.

V septembri 2021 prešla rekonštrukciou aj strecha Matúšovej veže. „V priebehu 16-ich kalendárnych dní bol zo strechy odstránený starý drevený šindeľ, ktorý nahradil štiepaný šindeľ zo smrekovca opadavého. Tento pôsobí na pohľad oproti ostatným strechám na hrade kontrastne, čo je spôsobené práve červeným smrekom. Šindeľ však časom stmavne,“ uviedlo vtedy múzeum s tým, že k rekonštrukcii strechy múzeum pristúpilo z dôvodu zatekania do podkrovných priestorov objektu veže.Prečítajte si viac: