Ďalšia známa tvár zdobí mesto v Trenčianskom kraji. Uhádnete o koho ide?


Foto: Ďalšia známa tvár zdobí mesto v Trenčianskom kraji. Uhádnete o koho ide? Foto: archív Lukero Handmade Work

Neprehliadnuteľný portrét významnej osobnosti pochádzajúcej z regiónu zdobí mesto Brezovú pod Bradlom. Vytvoril ho nadaný umelec Lukáš „Lukero“ Krč, ktorý má už za sebou niekoľko podobných diel. V Brezovej pod Bradlom pripomína skromnú, dobrosrdečnú tetušku Juditu Pašmíkovú Lukerova maľba. Hneď vedľa nej na Brezovčanov dohliada nezabudnuteľný Jozef Króner ako sváko Ragan z rovnomenného obľúbeného seriálu. Ďalšie Lukerove maľby je možné vidieť aj v ďalších mestách po celom Slovensku ako aj v zahraničí.


Ďalšia Lukerova maľba uzrela svetlo sveta v Brezovej pod Bradlom len nedávno. „Na múre brezovského kúpaliska pribudla nová maľba od Lukero Handmade Work. Namaľovaná bola na počesť architekta Dušana Jurkoviča,“ uverejnilo mesto Brezová pod Bradlom na svojich stránkach.Dušan Samuel Jurkovič patrí k najznámejším slovenským architektom, dizajnérom a etnografom. Narodil sa 23. augusta 1868 v Turej Lúke, ktorá je dnes súčasťou Myjavy. Podľa jeho návrhov a plánov sa realizovali výstavby kúpeľných domov v Luhačoviciach.

Medzi laickou verejnosťou Dušana Samuela Jurkoviča preslávila najmä mohyla na Bradle. Na jej projekte začal pracovať v roku 1919 a monumentálna stavba bola dokončená v roku 1928.Dušan Samuel Jurkovič zomrel 21. decembra 1947 v Bratislave. O rok neskôr ale boli jeho telesné pozostatky prevezené prevezené na cintorín v Brezovej pod Bradlom.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: