FOTO: Prvý úsek Hornonitrianskej cyklomagistrály je oficiálne otvorený


FOTO: Prvý úsek Hornonitrianskej cyklomagistrály je oficiálne otvorený
Galéria: 30 fotiek
Foto: tsk.sk

Prvá časť pripravovanej Hornonitrianskej cyklomagistrály je k dispozícii verejnosti. Cyklochodník v dĺžke 4,6 kilometra, ktorý prepája mesto Partizánske s areálom v Malých Bieliciach, bol slávnostne otvorený spoločnou cyklojazdou. Informoval o tom oficiálny web Trenčianskeho samosprávneho kraja. 

Ide o prvý úsek z plánovaných 70 kilometrov, ktoré chce Trenčianska župa vybudovať aj pomocou eurofondov. Dokončená časť bola financovaná z Integrovaného regionálneho operačného programu, štátneho rozpočtu a rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja, pričom stála približne 1,5 milióna eur. Výstavba trvala dva mesiace a realizovala ju firma STRABAG, s. r. o. 

To, že Partizánske bude v horizonte niekoľkých rokov spojené s Bojnicami a Prievidzou a na druhej strane s Bošanmi a Topoľčanmi je dobrá správa pre všetkých tých, ktorí majú radi cyklistiku, šport a pohyb,“ vyjadril sa podpredseda Trenčianskej župy a primátor mesta Partizánske Jozef Božik. Pridanou hodnotou je podľa neho aj to, že mesto plánuje doplniť ďalšie úseky smerom do priemyselného areálu v Malých Bieliciach. 


Novú cyklotrasu dopĺňa verejné osvetlenie, dve odpočívadlá a mobiliár, rekonštrukciou prešla aj lávka. Trenčianska krajská samospráva plánuje podľa slov župana Jaroslava Bašku najneskôr v októbri podpísať zmluvu na vypracovanie územnej a plánovacej dokumentácie na 12-kilometrový úsek smerom z Partizánskeho na hranicu Nitrianskeho samosprávneho kraja, v smere na Topoľčany.

Okrem toho má župa v najbližších dňoch v úmysle podať žiadosť o vybudovanie úseku z Partizánskeho smerom na Nováky dlhý približne 10 kilometrov a postupne pripravuje dokumentáciu pre ďalšie časti. „Najťažším bude úsek dlhý 21 km smer Prievidza – Handlová, a to kvôli majetkovo-právnemu vysporiadaniu,“ vysvetlil župan. „Po celom území budú vznikať takéto cyklotrasy, my to určite budeme podporovať a ja sa teším na ďalšie projekty,“ zhrnul štátny tajomník. 
Prečítajte si viac: