Tradičný Novomestský jarmok už tento víkend. Každoročná akcia prináša so sebou dopravné obmedzenia


Foto: Tradičný Novomestský jarmok už tento víkend. Každoročná akcia prináša so sebou dopravné obmedzenia Foto: ilustračné foto archív Nové Mesto nad Váhom

Tak ako každý rok, ani tento rok nebude výnimka a v Novom Meste nad Váhom sa uskutoční už tento víkend 43. Novomestský jarmok. Spolu s ním ale na Novomešťanov, ako aj návštevníkov mesta čakajú dopravné obmedzenia.

„Od piatka 22.09.2023 od 6.00 hodiny do 07.00 hodiny dňa 25.09.2023 budú v meste uzatvorené komunikácie a to ulica Milana Rastislava Štefánika v úseku od okružnej križovatky s ulicou Hviezdoslavova a ulicou Hurbanova po križovatku s miestnou komunikáciou ulicou Kapitána Nálepku pri Základnej škole,“ informovala polícia na svojich stránkach.

Ako polícia ďalej ozrejmila, obchádzkové trasy povedú po cestách II/504 ulíc Odborárska, Holubyho, Klčové, J. Kollára, Štúrova a Čachtická, ďalej po miestnych komunikáciách ulíc Hurbanova, J. Weisseho, Budovateľská, M. R. Štefánika a Malinovského.Nové Mesto nad Váhom na svojich stránkach doplnilo, že jarmoky dotvárali tvár mesta už od nepamäti. „Privilégium Žigmunda Luxemburského z roku 1388 konať jarmoky potvrdil a rozšíril v roku 1550 Ferdinand I. Na sviatok Prokopa  9. júla, ako aj v dňoch od soboty do utorka pred Popolcovou stredou a 14 dní pred a po týchto sviatkoch malo Nové Mesto nad Váhom právo konať jarmoky so všetkými slobodami podľa zvyku iných slobodných miest,“ vysvetľuje mesto.

Každý z obyvateľov Nového Mesta mal právo a slobody ako mešťania a obyvatelia mesta Trnava. „Žiadny z kupcov alebo ľudí iného stavu okrem mešťanov a obyvateľov Nového Mesta nemal právo v meste strihať látku, alebo na lakte predávať bez súhlasu richtára a prísažných. Novomešťania nemuseli platiť mýto na týždenných trhoch a výročných jarmokoch,“ uvádza ďalej mesto na svojich stránkach.


„Kráľ Maximilián II. dal 2. apríla 1576 obyvateľom Nového Mesta nad Váhom právo konať jarmoky v dňoch Tomáša apoštola a Premenenia Pána. Tak malo mesto celkovo šesť jarmočných dní. Ferdinand III. udelil Novému Mestu nad Váhom 8. januára 1638 siedmy jarmočný deň  na prvú nedeľu po Turícach. Neskôr sa počet jarmokov ustálil na čísle štyri,“ uzavrelo mesto s tým, že v ostatných rokoch sa v Novom meste nad Váhom koná iba jeden jarmok, ktorý trvá tri dni.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: