VIDEO: Obávaný boss žilinského podsvetia opäť na súde. Sťažoval sa na podlomené zdravie


Foto: VIDEO: Obávaný boss žilinského podsvetia opäť na súde. Sťažoval sa na podlomené zdravie
Galéria: 15 fotiek
Foto: Marián Michalko


Na Okresný súd v Trenčíne krátko po ôsmej hodine ráno dorazil v sprievode justičnej stráže bývalý boss žilinského podsvetia František Salinger, ktorý patril k najbrutálnejším mafiánom na Slovensku. Malý Fero, ako ho prezývali, pri vystupovaní rozdával samé úsmevy. Krátko po deviatej hodine sa postavil pred sudkyňu. Spolu s ďalšími dvomi mužmi ho vinia z podvodu.

Podľa hovorcu žilinskej prokuratúry Martina Koklesa bola obžaloba podaná v roku 2021 a ide o zločin podvodu v spolupáchateľstve. „Podstatou skutku je, že tieto tri osoby vylákali od poškodeného Antona B. peniaze, kde tvrdili, že mu dokážu zabezpečiť lacnejšie luxusné vozidlá ako audi A7, Q7 za lepšiu cenu vzhľadom k tomu, že majú kontakty zo zahraničia,“ upresnil hovorca žilinskej prokuratúry a jedným dychom dodal, že podstatou podvodu je, že peniaze mali byť vyplatené dopredu „Potom vylákali ešte peniaze na nejaké poplatky spojené s prevodom auta. Nakoniec žiadne autá nedodali a spôsobili škodu vo výške 53 500eur,“ vysvetlil M. Kokles.

Samotný František Salinger pred súdom povedal len pár slov. „V tomto štádiu sa zo závažných zdravotných dôvodov nebudem vyjadrovať. Nevylučujem ale, že sa vyjadrím neskôr,“ povedal stroho František Salinger a požiadal sudkyňu, aby sa ďalej pojednávanie pre jeho podlomené zdravie konalo ďalej bez neho.

Pre neprítomnosť jedného z obvinených sa naplánované utorkové pojednávanie nakoniec neuskutočnilo. Podľa vyjadrenia sudkyne, pod hrozbou poriadkovej pokuty, bude tento obvinený predvolaný.Františka Salingera v časoch jeho najväčšej slávy v deväťdesiatych rokoch považovali za mafiánskeho bossa, ktorý spolu so svojim bratom Pavlom ovládali región Žiliny. Pripisuje sa mu až 13 vrážd, odsúdený bol v roku 2009 ale za daňovú trestnú činnosť.  Súd mu vtedy naparil 8 rokov, o tri roky mu bol trest právoplatne zvýšený na 10 rokov. V októbri 2016 ho Okresný súd odsúdil za všeobecné ohrozenie, keď počas výbuchu nástražného systému umiestneného v telefónnej búdke zomreli traja ľudia. Napriek obvineniam z ďalších vrážd sa ale František dostal už v decembri na slobodu a s monitorovacím náramkom nesmel opustiť Žilinský kraj.

Obávaný boss podsvetia sa za mrežami ocitol opäť v roku 2018. Za podvod ako aj vraždu bieleho koňa z roku 1998 vyfasoval súhrnný trest 15 rokov. Niekoľkokrát požiadal o prepustenie na slobodu, svoju žiadosť ale dokonca aj stiahol.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu