Aj v Trenčíne začína Európsky týždeň mobility. Prinesie pešibus, súťaž o mesačník aj novú autobusovú linku


Foto: Aj v Trenčíne začína Európsky týždeň mobility. Prinesie pešibus, súťaž o mesačník aj novú autobusovú linku

V pondelok 18. septembra 2023 začína Európsky týždeň mobility, kampaň, ktorej cieľom je šíriť povedomie o udržateľnej mestskej mobilite. Podtitulom 22. ročníka je Šetri energiou a zameriava sa na dôležitosť znižovania energetickej spotreby v doprave. Do iniciatívy je tento rok zapojených viac ako 3-tisíc miest a obcí. V Trenčíne sa pri tejto príležitosti pripravuje viacero aktivít. 

Mesto v spolupráci s mestskou políciou pripravujú pre žiakov dvoch vybraných základných škôl projekt „Pešibus do školy“. „Ide o sprevádzanie detí pešou cestou do školy, aby ich nemuseli viezť rodičia autami. Rodičia tak ušetria svoj čas, benzín i naše životné prostredie a deti si ráno pred zasadnutím do školských lavíc dožičia malú prechádzku,“ vysvetľuje sa v pozvánke na oficiálnej stránke mesta. 

Pešibusom môžu cestovať vo štvrtok 21. septembra 2023 žiaci Základnej školy Na dolinách, a následne v piatok 22. septembra 2023 žiaci Základnej školy Novomestského. Záujemci môžu vyplniť krátky dotazník, ktorý obe školy zverejnili na svojich stránkach. Vyrážať sa bude vždy z vopred dohodnutého miesta. 


V piatok 22. septembra 2023 bude čiastočne uzavretá cesta pred Základnou školou Bezručova so zabezpečenou obchádzkovou trasou. Občianske združenie Doprava na Považí v spolupráci s mestom Trenčín tu od 8:00 hod. do 15:00 hod. chystajú akciu s cieľom podporiť dochádzanie do školy pešo, bicyklom či autobusom. Pre deti je pripravených mnoho aktivít, vrátane pocitovej mapy, do ktorej môžu zapísať svoje postrehy z cesty do školy. 


Od piatka 22. septembra tiež dôjde k rozšíreniu mestskej hromadnej dopravy do rozvíjajúcich sa častí mesta v lokalitách Vinohrady a Pod privádzačom, ktoré doteraz nemali adekvátne autobusové spojenia. Spoje tu budú po novom premávať minimálne raz za hodinu a v čase dopravnej špičky aspoň dvakrát za hodinu. 

Kreatívne duše poteší podujatie Vyfarbi si svoj autobus, ktoré organizuje spoločnosť Slovenská autobusová doprava Trenčín. V piatok 22. septembra 2023 od 13.00 hod. do 17.00 hod. budú na Mierovom námestí pripravené maliarske stojany, farby, predlohy na maľovanie, občerstvenie a odmeny pre deti.

Pri príležitosti Európskeho týždňa mobility sa pripravuje súťaž o predplatné cestovné lístky s mesačnou platnosťou. Zapojiť sa môže každý, kto sa odfotí s niektorým z autobusov Mestskej hromadnej dopravy Trenčín. Viac informácií a pravidlá nájdete prostredníctvom tohto odkazu.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu