FOTO: Lyžiarske stredisko pri Prievidzi rozžiarila v posledný augustový deň partizánska vatra


FOTO: Lyžiarske stredisko pri Prievidzi rozžiarila v posledný augustový deň partizánska vatra
Galéria: 10 fotiek
Foto: tsk.sk

V obci Cigeľ si v posledný augustový deň pripomenuli 79. výročie Slovenského národného povstania zapálením tradičnej partizánskej vatry. Tá sa pre túto obec v prievidzskom okrese stala zvykom aj ako spomienka na mnohých miestnych obyvateľov, ktorí sa aktívne podieľali na protifašistickom odboji. 

V horách obklopujúcich hornonitriansku dedinu pôsobila počas druhej svetovej vojny partizánska skupina Major zložená prevažne s Cigeľčanov. Za svoju odbojovú činnosť boli členovia skupiny spolu s dedinčanmi, ktorí im pomáhali, kruto potrestaní. 

Odkaz Slovenského národného povstania v sebe nesie nadčasovosť. Naši predkovia sa spojili proti okupantom aj napriek hrozbe hrdelného trestu, vzopreli sa zlu a postavili sa na správnu stranu dejín,“ skonštatoval v príhovore starosta obce Eduard Krausko. Udalosti sa zúčastnil aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. „Chcel by som aj týmto spôsobom poďakovať všetkým ľuďom, ktorí za našu slobodu, mier a život v mieri bojovali,“ vyjadril sa trenčiansky župan. 

Návštevníci si okrem pietnej spomienky vychutnali teplý letný podvečer a po oficiálnom programe im do tanca zahral DJ Jakub. Podujatie bolo finančne podporené Trenčianskym samosprávnym krajom. 

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu