FOTO: Unikátna stavba v Trenčíne dala za desiatky rokov domov stovkám opustených detí


FOTO: Unikátna stavba v Trenčíne dala za desiatky rokov domov stovkám opustených detí
Galéria: 38 fotiek

Neďaleko centra Trenčína možno nájsť ukážku architektúry zo 70. rokov minulého storočia, ktorá si aj dnes zaslúži našu pozornosť. Ide o Detské mestečko v Zlatovciach, v rámci bývalého Československa unikátny experiment, nápad ktorý sa zrodil v čase celospoločenských posunov v období pred Pražskou jarou. 

Namiesto skľúčujúcich detských domovov sa tu o deti bez rodičov v príjemnom prostredí starali trvalo priradené manželské páry. Siroty získali pocit bezpečia a spolupatričnosti vďaka možnosti vytvoriť si puto k stálym opatrovníkov. Skupiny tvorené manželmi – vychovávateľmi a približne tuctom detí od najútlejšieho veku po dospelosť spolu žili v zriadení čo najvernejšie pripomínajúcom obyčajnú rodinu.

Ako zdôrazňuje portál asb.sk, okrem priekopníckej myšlienky je aj po desaťročiach významná aj samotná podoba bývania a jeho zasadenie do priestoru. Architekti Peter Brtko a Ľudovít Režucha získali za návrh mestečka krátko po jeho otvorení otvorení v roku 1974 Cenu Juraja Ďurkoviča. Od roku 2017 je areál zaradený na zoznam národných kultúrnych pamiatok Slovenska.Nachádza sa tu celkovo 36 budov, medzi ktorými okrem jednoposchodových rodinných domov nechýba jedáleň s kuchyňou, telocvičňa a bazén, spoločenská sála, budova vedenia, hospodárska budova, garáže a zdravotné stredisko. Časť z nich je dnes nevyužívaná a hrozí jej znehodnotenie.

Pri prechádzke mestečkom si možno všimnúť, že centrálne námestie prepájajúce jednotlivé objekty bolo skonštruované tak, aby ponúkalo výhľad priamo na Trenčiansky hrad. Ten však teraz takmer úplne zakrývajú vysoké stromy, no namiesto toho poskytujú osviežujúci tieň a zútulňujú okolie Detského mestečka. Na niektorých častiach areálu sa postupne podpisuje zub času, dizajn a celkové riešenie priestoru však aj po desaťročiach pôsobia nadčasovo.

Unikátne bývanie v Zlatovciach mal byť pilotný projekt - pôvodné plány rátali s postavením minimálne ďalších štyroch takýchto areálov v rôznych mestách. Po nástupe normalizácie sa k ich realizácii už nepristúpilo. V tom existujúcom však v rodinných bunkách vyrastali generácie detí až do roku 2005, kedy došlo k transformácii inštitúcie na klasický detský domov. 

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu