FOTO + VIDEO: Najvyššia budova Trenčína ukrýva výťah, ktorý nikdy nezastavuje


Foto: FOTO + VIDEO: Najvyššia budova Trenčína ukrýva výťah, ktorý nikdy nezastavuje
Galéria: 19 fotiek

Len päť minút chôdze od historického centra stojí polyfunkčná administratívna budova Alfa, ktorá je s výškou viac ako 50 metrov najvyššou v Trenčíne. Na presun medzi dvanástimi poschodiami komplexu kedysi nazývaného Slovakotex sa využíva dodnes funkčný paternoster – obežný výťah, ktorý nikdy nezastavuje. Ide o jeden zo šiestich exemplárov tohto druhu zariadenia na Slovensku, a zároveň jediný v Trenčíne.

Paternoster je druh osobného výťahu s nepretržitou prevádzkou. Tvorí ho reťaz kabín, ktoré sa okružne pohybujú hore a dolu medzi poschodiami. V praxi tak dokáže zariadenie neustále odbavovať cestujúcich, ktorí môžu nastúpiť a vystúpiť na ktoromkoľvek podlaží. Okrem Trenčína ho v rámci Slovenska nájdete na niekoľkých ministerstvách v Bratislave a v priestoroch Technickej univerzity v Košiciach.

Obežné výťahy tohto druhu zažívali najväčšiu popularitu v prvej polovici 20. storočia, kedy sa inštalovali predovšetkým vo veľkých administratívnych budovách. Postupne sa stávajú raritou, pretože sa často nahrádzajú obyčajnými výťahmi. Názov je pravdepodobne odvodený z modlitby Pater noster (Otče náš), keďže reťaz kabín vizuálne pripomína korálky na ruženci. 

Po vyvezení sa touto technologickou kuriozitou na najvyššie poschodie komplexu Alfy sa návštevníkom naskytnú dychberúce výhľady na celé mesto. Stavba sa nachádza na Jilemnického ulici v srdci administratívnej štvrte, len pár metrov od budovy Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Prečítajte si viac: