Vrah z Dubnice sa liečil na psychiatrii a svoju obeť už dlho prenasledoval. Polícia kritiku odmieta


Foto: Vrah z Dubnice sa liečil na psychiatrii a svoju obeť už dlho prenasledoval. Polícia kritiku odmieta

Polícia vydala v príspevku na sociálnej sieti stanovisko k brutálnej vražde 40-ročnej matky dvoch detí, ktorá vo v štvrtok 29. júna 2023 otriasla Slovenskom. Z doteraz zistených okolností vraj nebolo dokázané, že došlo k pochybeniu zo strany štátnych orgánov. Prezident Policajného zboru Štefan Hamran napriek tomu nariadil prezidiálnu kontrolu tohto prípadu.

Podozrivý Ján bol v sobotu po rozhodnutí súdu vzatý do väzby, kde čelí obvineniu z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchanej surovým spôsobom a so sexuálnym motívom. Vrah mal svoju obeť poznať a prenasledovať už dva roky a pár mesiacov pred vraždou ho prepustili z psychiatrie. Sestra zavraždenej tvrdí, že orgány činné v trestnom konaní nebrali prípad dostatočne vážne a tragédii mohli zabrániť. Políciu obviňuje z nedbanlivosti a z toho, že dbá viac na práva páchateľov, ako obetí.

Polícia uverejnila chronológiu okolností, ktoré predchádzali brutálnemu útoku.

Polícia v minulosti páchateľa obvinila, navrhla prokuratúre podanie návrhu na väzbu, do ktorej bol príslušným súdom vzatý a z ktorej bol muž napokon prepustený na základe znaleckého posudku z odboru psychiatrie. Páchateľ bol istý čas hospitalizovaný na psychiatrii, odkiaľ bol neskôr na základe rozhodnutia psychiatrov prepustený. Po tomto čase až do spáchania vraždy na neho nikto nepodal trestné oznámenie,“ píše sa vo vyjadrení. 


Polícia sa prípadom zaoberala od 22. decembra 2021, kedy matka poškodenej podala trestné oznámenie vo veci podozrenia zo spáchania priestupku proti občianskemu spolunažívaniu. Dôvodom mali byť listové zásielky prijaté od obvineného Jána M. Prípad bol následne prekvalifikovaný na skutok prečinu nebezpečného prenasledovania.

V stredu 23. februára 2022 bolo začaté trestné stíhanie a zároveň vznesené obvinenie voči Jánovi M. za prečin nebezpečného prenasledovania. Polícia na prípade aktívne pracovala, a to opakovanými pokusmi o doručenie uznesenia na výsluch obvineného či previerkami k pobytu, ktoré mali viesť k zabezpečeniu obvineného na úkonoch vo vyšetrovaní.

V piatok 18.marca 2022 bol vykonaný výsluch obvineného v mieste trvalého pobytu. O jedenásť dní bola spracovaná žiadosť o ustanovenie obhajcu z dôvodu pochybností o duševnom stave a spôsobilosti obvineného. Ten bol súdom ustanovený v apríli 2022.

Dňa 22. apríla 2022 bol vydaný súdny príkaz na vyšetrenie duševného stavu obvineného, následne bolo 3. mája 2022 po Jánovi M. vyhlásené pátranie na území Slovenska. To trvalo do 14. mája 2022, kedy bol muž zadržaný, krátko na to ho okresný súd v Trenčíne vzal do väzby.

K prípadu bol vypracovaný znalecký psychiatrický posudok, v ktorom znalec konštatuje, že obvinený Ján M. nebol v čase spáchania trestného činu schopný rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania pre spoločnosť, ani svoje konanie ovládať, pričom jeho pobyt na slobode v prípade neliečenia duševnej poruchy je pre spoločnosť nebezpečný. Znalec navrhol obvinenému uložiť ochranné psychiatrické liečenie ústavným spôsobom.

V stredu 24. augusta 2022 bol prípad ukončený s návrhom na zastavenie trestného stíhania na základe záverov znaleckého posudku, s návrhom sa o dva dni neskôr stotožnil aj prokurátor. Po dvoch dňoch bol obvinený prepustený z výkonu väzby a na základe žiadosti prokurátora príslušníkmi policajného zboru eskortovaný a predvedený na psychiatrické oddelenie.

Vo štvrtok 2. februára 2023 bol Ján M. prepustený z psychiatrickej liečebne Sučany do ambulantnej starostlivosti. Od tohto dňa až do spáchania skutku úkladnej vraždy polícia neeviduje žiadne oznámenie poškodenej v súvislosti s protiprávnou činnosťou Jána M. 

Polícia zdôrazňuje, že nemá vplyv na posudkovú činnosť zdravotníckych odborníkov, ako ani na následné rozhodnutia príslušných štátnych orgánov. Taktiež vyjadruje svoju hlbokú a úprimnú sústrasť pozostalej rodine. Policajný zbor žiadal o väčšie právomoci v prípadoch ako je tento, no jeho návrh na legislatívne zmeny nebol v Národnej rade Slovenskej Republiky schválený. 

Na tragickú udalosť reagovala aj prezidentka Zuzana Čaputová príspevkom na sociálnej sieti. Považuje za veľmi dôležité dôkladne preveriť tento prípad a prípadne pochybenie kompetentných orgánov, o čom hovorila s prezidentom policajného zboru Štefanom Hamranom. „Venujme pani Andrei a daľším obetiam násilia na ženách tichú spomienku. A potom ako spoločnosť konajme! Násilie páchané na ženách nie je možné nikdy ospravedlňovať, zľahčovať ani bagatelizovať,“ vyzýva Čaputová. 


Prečítajte si viac: