V Trenčianskom kraji hrozia počas soboty búrky s intenzívnym dažďom a krupobitím, vylúčené nie sú ani povodne


Foto: V Trenčianskom kraji hrozia počas soboty búrky s intenzívnym dažďom a krupobitím, vylúčené nie sú ani povodne Foto: pixabay.com

Počas soboty 1. júla 2023 môžu Trenčiansky kraj zasiahnuť silné búrky spojené s prudkým dažďom, nárazmi vetra a krúpami, pričom hrozí aj povodňová aktivita. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

Pre všetky okresy Trenčianskeho kraja platí od polnoci po zvyšok dňa výstraha prvého stupňa. Prípadné búrky môže sprevádzať lejak s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút a nárazy vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a podobne.


Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ objasňuje SHMU. V prípade výskytu krupobitia hrozí poškodenie vegetácie, súvislá vrstva krúp na komunikáciách môže prechodne obmedziť dopravu. 

Pri silnejšom vetre zas hrozí lámanie konárov, slabších stromov aj menšie škody na majetku. Pozor si treba dávať aj na poletujúce trosky a iné nebezpečné predmety. 


Prečítajte si viac: