Pôrody doma. Podľa skúseného záchranára rodičky často uveria informáciám z internetu


Foto: Pôrody doma. Podľa skúseného záchranára rodičky často uveria informáciám z internetu
Galéria: 4 fotky
Foto: Marián Michalko

Pôrody doma sa tešia čoraz väčšej obľube. Mnoho mamičiek, ktoré svoje deti už takto odrodili, na rôznych sociálnych platformách pre mamičky, k takýmto pôrodom dokonca ostatné nabádajú. Podľa skúseného lekára a záchranára trenčianskej RZP Milana Henčela ide o legislatívny problém. Domáce pôrody na Slovensku nie sú povolené, ale ani zakázané a záchranári majú v takýchto prípadoch pred sebou ťažkú voľbu.

„Keď sa niečo pokašle, tak na vine je zdravotníctvo. Nás nemá kto ochrániť,“ hovorí M. Henčel s tým, že ak by záchranár takúto mamičku nasilu odviezol do nemocnice, mohla by sa sťažovať. „Aj keby sa nič nestalo, obmedzil som jej slobodu, a budem behať po súde,“ doplnil lekár.


Skúsený záchranár zároveň ale upozornil, že ak sa niečo „zvrtne“ ani záchranári nie sú všemohúci. „Vieme robiť základné veci, ale nie sme gynekológovia na špičkovej úrovni,“ vysvetľuje M. Henčel a jedným dychom dodáva, že naopak, ak sa pôrod podarí, mamička sa stane hviezdou sociálnych sietí a jej príklad nasledujú ďalšie ženy.

Počas zásahov pri domácich pôrodoch sa záchranári často stretávajú aj s rôznymi bizarnosťami. „Nezabudnem na jeden prípad, pri ktorom som bol. Mamička sa odmietala ísť dať vyšetriť, nakoniec ale súhlasila, pretože výrazne krvácala,“ opísal M. Henčel s tým, že nakoniec sa ju ale podarilo na prevoz do nemocnice presvedčiť.

Po placente, ktorú ale záchranári musia pri domácich pôrodoch zobrať so sebou, ale nebolo ani stopy. Novopečená mamička sa až na naliehanie priznala, že ju skryla do mrazničky. Ako sa neskôr záchranári dozvedeli, na sociálnych sieťach si mamičky medzi sebou zdieľajú rôzne recepty na prípravu jedál z placenty, či dokonca nápojov smoothie.Prečítajte si viac: