Hodnota života sa nedá vyčísliť, hovorí Jozef Božik o projekte brzdových svetiel


Foto: Hodnota života sa nedá vyčísliť, hovorí Jozef Božik o projekte brzdových svetiel Foto: Paula Ďuranová - Lumaco

Do dnešného dátumu jazdí po Slovensku viac ako tritisíc automobilov s novým bezpečnostným prvkom. Ide o zelené brzdové svetlo, s ktorým sa ľudia mohli stretnúť v Trenčianskom a Žilinskom kraji

Bude našou snahou, aby sa po potrebnej zmene legislatívy projekt rozšíril v rámci celého Slovenska,“ prezradil šéf Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a podpredseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jozef Božik. Ten je zároveň primátorom mesta Partizánske a podľa jeho slov je práve bezpečnosť obyvateľov téma, na ktorej mu veľmi záleží. 

Mesto Partizánske, ale aj celý Trenčiansky samosprávny kraj spolupracujú na testovaní ambiciózneho projektu. Záujem oň už prejavila talianska i nemecká vláda, Európsky parlament i Európska komisia. Talianske mesto Ancona ho plánuje v septembri tohto roka začať testovať až na 10-tisícoch vozidiel. 

„„Myšlienku predného brzdového svetla veľmi podporujeme. Najradšej by som bol, keby mal predné brzdové svetlo na svojom aute každý starosta a primátor,“ vyjadril sa Jozef Božik, ktorý zároveň dodáva, že hodnota ľudského života sa nedá vyčísliť. Podľa jeho slov sú doterajšie skúsenosti verejnosti s novým bezpečnostným prvkom naozaj pozitívne.


Stretnúť vozidlo s predným zeleným brzdovým svetlom je stále viac pravdepodobné, boli už totiž nainštalované aj na autobusoch verejnej dopravy a vozidlách polície, hasičských autách, taxíkoch či vládnych limuzínach. 

Autor projektu Ľubomír Marjak vysvetlil, že po niekoľkomesačnom používaní začína druhá fáza výskumu, na ktorej sa podieľa Žilinská univerzita s Bonnským inštitútom pre právo a dopravnú psychológiu v spolupráci s dopravnou políciou. „Samotný vedecký výskum bude ukončený 30. septembra 2023 a oficiálne zverejnenie výsledkov na Slovensku bude 6. až 8. novembra 2023 v Bratislave,“ doplnil Marjak. 


Prečítajte si viac: