- dnes - 11:30
FOTO: Obec v trenčianskom okrese postavila tri máje, jeden z nich neprežil noc. Obecný poslanec pohovorí o vandalizme
Obec Trenčianska Teplá v okrese Trenčín sa vo štvrtok pýšila tromi májmi, ktoré postavili tradičným spôsobom bez použitia ťažkej techniky pri obecnom úrade, v miestnej časti Príles a v Dobrej. V poslednej spomínanej lokalite však dlho nevydržal.
Ako na sociálnom médiu informoval poslanec Obecného zastupiteľstva obce Trenčianska Teplá Milan Kubik, neznámy páchateľ počas noci máj zrezal. Obecný poslanec incident označil za „vandalizmus najhrubšieho zrna“.
Miestni sú z incidentu šokovaní a pohoršení. „Toto urobil veľmi chorý človek, ktorý nemá v tejto spoločnosti miesto,“ napísal nahnevane Daniel. Janka by rada vedela, čo páchateľa k danému činu viedlo, a ako sa po ňom cíti.
„Ej, ale spusta hlupákov sa prebudila, ktorí nepoznajú tradície. Máj treba aj strážiť, nie len postaviť,“ uviedol Zdenek. Obecný poslenec Kubik mu odkázal, že ďalší rok ho môže strážiť.
Portál impulz.press uvádza, že v niektorých regiónoch bolo medzi mladými mužmi z konkurenčných dedín či častí obce v minulosti zvykom, že sa máj pokúšali „ukradnúť“ alebo zrezať. Portál zároveň zdôraznil, že dnes takéto konanie bez predchádzajúceho súhlasu narúša verejný poriadok, pričom prevláda názor, že ide o vandalizmus.
Obec a jej obyvatelia máje postavili vo štvrtok počas podujatia s názvom Tradičné stavanie májov. Máje stavali popoludní, pričom program spestril Folklórny súbor Teplanka, Dychová hudba Dobranka a Skautské mažoretky Ladies.