• 5. február 2026 o 17:00 / aktualizované 06.02. o 18:10

FOTO: Trenčín a okolie ponúkne víkend plný umenia, hudby, divadla a tradičných fašiangových osláv, stačí si len vybrať

FOTO: Trenčín a okolie ponúkne víkend plný umenia, hudby, divadla a tradičných fašiangových osláv, stačí si len vybrať
Foto: RND | Zobraziť galériu

Trenčín a jeho okolie ponúkne aj počas prvého februárového víkendu pestrú paletu kultúrnych a spoločenských podujatí pre všetky vekové kategórie. Milovníci umenia, hudby, divadla, tradícií aj zábavy si prídu na svoje. Historické priestory ožijú súčasným umením, mestské ulice odhalia fascinujúce príbehy minulosti a v koncertných sálach znejú známe aj nové hudobné projeky.


📌 PIATOK

Vernisáž výstav súčasného umeniaTrenčiansky hrad

Na Trenčianskom hrade sa uskutoční vernisáž troch výstav v rámci projektu Súčasný hrad (EHMK Trenčín 2026), ktoré oživia historické priestory súčasným umením. Návštevníci spoznajú diela medzinárodných umelcov reflektujúce priestor, čas, pamäť a mýtus.

Japonský umelec Yasuaki Onishi vo výstave Kryštalické ticho premieňa Rytiersku sieň na poetickú inštaláciu zo svetla a transparentných štruktúr, pracujúcu s pocitovým vnímaním času. Portugalská umelkyňa Carla Rebelo v projekte Barborina niť prepája materiál, architektúru a pamäť prostredníctvom textilu a fragmentov historickej podlahy. Multimediálna výstava Studňa lásky, kurátorovaná Ekmelom Ertanom, ponúka štyri site-specific diela tureckých autorov pracujúcich so zvukom, svetlom a holografiou. Vstup na vernisáž je voľný.

Trvanie výstav: Kryštalické ticho (6. 2. – 24. 5. 2026), Barborina niť (7. 2. – 24. 5. 2026), Studňa lásky (6. 2. – 28. 8. 2026). Vstup na výstavy je v rámci návštevy Trenčianskeho hradu podľa aktuálneho cenníka.


Spartánsky ples 2026 – Prievidza

V piatok 6. februára 2026 o 18:00 sa uskutoční výnimočný spoločenský večer pri príležitosti 11. výročia komunity STG Prievidza. Čaká vás večer plný hudby, tanca, výborného jedla a skvelej spoločnosti. Ples je otvorený pre všetkých, ktorí milujú zábavu a dobrú atmosféru, prísť možno aj bez partnera či partnerky. O hudobný program sa postará DJ Jany Mokoš, o zachytenie najkrajších momentov profesionálny fotograf. Pripravený je pestrý sprievodný program, tombola a bohaté občerstvenie. Ideálny večer na oddych, zábavu a spoznanie nových ľudí.



📌SOBOTA

Furmanské preteky a fašiangy - Nemšová

V sobotu 7. februára 2026 od 10:00 sa na Ranchi 13 v Nemšovej uskutočnia rančové fašiangy spojené s furmanskými pretekmi. Podujatie je určené pre všetkých milovníkov dobrého jedla, klobások, tradičných špecialít a koní. Pripravené budú zabíjačkové dobroty, domáce šišky, stánky s občerstvením a bohatá tombola. Čaká návštevníkov veselá fašiangová atmosféra plná zábavy a tradícií. Vstupné: 8 eur dospelí, 4 eurá deti, deti do 6 rokov zdarma.


Prechádzky mestom so sprievodcom - Trenčín

Obdobie prvej Československej republiky prinieslo Trenčínu výrazné politické, spoločenské aj kultúrne zmeny. Tematická prechádzka mestom, ktorá sa koná v sobotu 7. februára 2026 o 16:00, ponúkne pohľad na to, ako sa menil každodenný život v meste, od úradného a vyučovacieho jazyka, cez výmenu učiteľov a úradníkov, až po rozširovanie mesta a vznik novej časti Sihoť. Program je obohatený o vedomostný kvíz, ktorý prinesie zaujímavé otázky, napríklad prečo boli voľby v apríli 1920 výnimočné, čo vyrábala továreň Tiberghien alebo kde sa nachádzalo kino Zora.

Stretnutie účastníkov je pri Kultúrno-informačnom centre na Mierovom námestí v Trenčíne, odkiaľ sa skupina presunie do KKC Hviezda, kde bude kvíz pokračovať. Prechádzku povedie lektorka Zuzka Novodvorská, trvanie je približne 1,5 hodiny, trasa je bezbariérová. Vstupné je 3 eur pre dospelých a 1,50 eura pre deti od 6 rokov. Podujatie pripravuje Kultúrno-informačné centrum Trenčín.


Dušan Vlk: Sweet Solitude Tour – Trenčín

V sobotu 7. februára 2026 o 20.00 v klube Hviezda vystúpi východoslovenský umelec Dušan Vlk so svojím hudobným bratom a producentom Davidom na prvom veľkom sólo turné. Predvedú projekt EAST SIDE SOLITUDE, ktorý zaznie po prvýkrát naprieč mestami Česka a Slovenska, a nezostanú bokom ani staršie skladby z albumu Duša Undergroundu či projektov Babie leto v podzemí, Korporát a ďalších.

Dušan Vlk patrí k vlne punk/emo-rapových umelcov z československého undergroundu. Pod pseudonymom Prešovské knieža Dušan reflektuje svoj východoslovenský pôvod a vo svojich skladbách kombinuje ponuré, melancholické inštrumentály s osobnými aj spoločenskými témami, pričom celý zvuk prepája LO-FI estetika.

Počas večera bude možné zakúpiť aj exkluzívny merch značky PINKWATERGUN (PWG), vyrobený špeciálne pre turné SWEET SOLITUDE. Koncert doplní afterparty s Gosha Grey. Cena vstupenky: 13 eur v predpredaji, 15 eur na mieste. Vstupenky kúpite online, v Kultúrno-informačnom centre alebo priamo pred podujatím v KKC Hviezda.



Nocadeň: Pozemskí astronauti tour 2026 - Trenčín

Album Pozemskí astronauti kapely Nocadeň oslávil tento rok 10 rokov. Skupina si vydanie tohto úspešného albumu, ktorý priniesol megahity Havran, V nás alebo Papierové kone, pripomenula na jesennom turné s názvom Pozemskí astronauti tour 2025. Na úspech tohto turné hodlá formácia nadviazať na začiatku roka 2026 trojicou pridaných koncertov. Tešiť sa na nich môžete v sobotu v Klube Lúč o 20:00.


📌 NEDEĽA

Radošinské naivné divadlo: Ako sme sa hľadali - Bánovce nad Bebravou

Radošinské naivné divadlo uvedie v Bánovciach poetickú hru Stanislava Štepku Ako sme sa hľadali, ktorá vychádza z autentického listu z trnavského mestského archívu z roku 1548. Príbeh sa odohráva pred štyristo rokmi v Radošine, keď znenazdania opustila neverná žena Mária Poljaková svojho muža Macka Poljaka a utiekla do Trnavy, čo v dedine spôsobilo veľký rozruch. Richtár vyslal jej kamarátku Etelu Vlasákovú, aby ženu vyhľadala a priviedla späť, no Etela sa počas cesty nielen stratí, ale zablúdi aj v čase.

Vlasáková putuje rokmi a stáročiami, stretáva historické osobnosti, pútnikov aj prvých robotníkov a vedie s nimi vášnivé rozhovory. Významnou súčasťou inscenácie sú piesne Jána Melkoviča a ďalších skladateľov, ktoré interpretuje živá hudobná skupina spolu so speváckym a tanečným súborom RND.


Koncert Le Nuove Musiche - Trenčín

Ďalší koncert Klubu priateľov vážnej hudby v Trenčíne je venovaný tvorbe vivaldiho, jeho predchodcovi corellimu, a ako zaujímavosť predstaví aj hudbu pre dve mandory. Predstaví sa súbor Le Nuove Musiche v zložení: ferdinand slezák– barokové husle, michal sťahel – barokové violončelo, jan čižmář – arcilutna a mandora, marek čermák – čembalo, jakub mitrík – teorba a mandora. Súbor sa venuje historicky poučenej interpretácii renesančnej a ranobarokovej hudby, hlavne talianskej, na autentických barokových nástrojoch. Podrobnosti ku koncertu sú na www.kpvh.sk.





Minútky zo Slovenska