Okresný súd v Prievidzi zatiaľ neprávoplatne odsúdil muža, ktorý sa dlhodobo pohyboval v Prievidzi a Handlovej, za únos 14-ročného dievčaťa. Uložil mu nepodmienečný trest odňatia slobody na dva roky. Rozhodnutie vyvolalo kritiku zo strany rodiny dieťaťa aj predstaviteľov samosprávy, najmä pre absenciu riešenia možného sexuálneho motívu skutku, informovala Markíza.
Dievča sa s mužom zoznámilo v Handlovej a jedného dňa sa nevrátilo domov. Otec okamžite kontaktoval úrady. „V práci som sa prihlásil na Edupage a zistil som, že nie je v škole. Keď som prišiel domov, ani tam nebola. Bol to šok. Cez Interpol ju hľadali a zistili, že je u neho a že jeho zadržali,“ uviedol.
Interpol dievča vypátral v zahraničí, odkiaľ ju sociálni pracovníci priviezli späť na Slovensko. V jej mobilnom telefóne sa podľa otca nachádzala rozsiahla kompromitujúca komunikácia, pričom prehovorili aj ďalšie dievčatá. „On nám začal vypisovať, či sa s ním nebudeme baviť. Potom nás volal na byt. Chcel od nás hlavne sex,“ vypovedalo jedno z nich.
Po návrate muža zo Škótska ho polícia zadržala a obvinila zo zločinu únosu. Na hlavnom pojednávaní sa k skutku priznal, tvrdil však, že dievčaťu pomáhal, a žiadal miernejší trest. „Je mi ľúto všetko, čo sa stalo, ale vzhľadom na to, že mám doma maloletého syna, keď by som dostal napríklad aj primeraný trest, ale s prepustením na slobodu,“ uviedol obžalovaný.

Predmetom súdneho konania však nebol sexuálny motív skutku, čo vyvolalo ostrú kritiku. „Nepreukázalo sa nič, žiadny sexuálny motív, žiadne mravnostné delikty. Je to hrozné, lebo človek je úplne bezmocný,“ uviedol šokovaný otec dievčaťa. Prokuratúra tvrdí, že v tejto časti neboli splnené zákonné podmienky na vznesenie obvinenia.
„Vami uvedené skutočnosti boli preverované vo veci, v ktorej bol obžalovaný stíhaný pre zločin únosu. Danej osobe nebolo možné vzniesť obvinenie pre zločin sexuálneho zneužívania maloletej osoby, keďže neexistujú žiadne relevantné dôkazy,“ uviedol pre televíziu Sypavý.
Na prípad reagovalo aj mesto Handlová, ktoré podalo trestné oznámenie pre podozrenie zo sexuálneho zneužívania a ohrozovania mravnej výchovy mládeže. „Vzhľadom na doručené uznesenie s odmietnutím trestného stíhania, ako štatutárka mesta Handlová, ale aj ako rodič, vyjadrujem vážnu obavu nad tým, či sme ako spoločnosť schopní dostatočne ochrániť naše maloleté deti pred takýmto konaním,“ povedala Silvia Grúberová. Po medializácii prípadu krajská prokuratúra oznámila, že preverí postup orgánov činných v trestnom konaní.
Čítajte viac o témach: Súd , Trestná činnosť