- 21. január 2026 o 15:00
FOTO: Architektonická dominanta Považskej Bystrice, budova ABŠO chátra, domáci ju však majú stále radi
Administratívna budova štátnych orgánov, známa pod skratkou ABŠO, patrí medzi najvýraznejšie a architektonicky najcennejšie stavby v Považskej Bystrici. Nachádza sa v centre mesta a už desaťročia tvorí jeho výraznú dominantu. Budova už roky chátra, no zdá sa, že obyvatelia mesta k nej majú výnimočný vzťah.
Budova bola postavená v rokoch 1968 až 1978 v období intenzívneho rozvoja mesta. Jej hlavným účelom bolo sústrediť viaceré štátne a verejné inštitúcie pod jednu strechu, aby obyvatelia mali úrady dostupné na jednom mieste. „Niekdajšia pýcha tohto mesta a teraz?," opýtal sa Miroslav v skupine Považská Bystrica - naše mesto.
V diskusii pod príspevkom spomenuli obyvatelia, že v minulosti tu sídlili napríklad okresné úrady, súd či ďalšie orgány štátnej správy. „Chcelo by ju trošku zveľadiť, inak mne sa páči neskutočne," vyjadrila sa Katka, s ktorou súhlasil okrem iných aj Ivan. „Tá budova je krásna."

Niektorí obyvatelia zisťovali načo sa aktuálne budova využíva. „Nikdy som nechápal, prečo sa v dvoch oknách pri vrchu, koľko krát aj o desiatej večer, svieti," zaujímal sa Erich, ktorý sa dočítal, že v priestoroch sa nachádza aj vyšetrovacia miestnosť polície. „Potvrdzujem, bol som tam dnes vypočúvaný na 7 poschodí," pobavil Pavol.
Z architektonického hľadiska ide o výnimočné dielo modernizmu. „V 11. poschodí som pracovala na plánovacom odbore. To tam bol ešte okres. Rakúska vzduchotechnika, okná sa nedajú otvoriť, jéj to bol hit!," napísala Vlasta.
ABŠO je známa predovšetkým svojím unikátnym konštrukčným riešením – jednotlivé podlažia sú zavesené na oceľových lanách, ktoré sú uchytené na masívnom železobetónovom jadre. „Pravdou je, že bez toho železa na vrchu by to nebolo ono. Ale aspoň náter by to mohlo dostať," dodal Ľubomír.
Minútky zo Slovenska
- 09:30 Najprestížnejšia ratingová agentúra neverí Kamenického konsolidácii. Rating Slovenska je najnižší za posledných 12 rokov
- 09:25 Klokočina, Zobor či centrum? Nitrania sa nevedia zhodnúť, ktorá časť mesta je najlepšia na život, tieto chválili najviac
- 09:15 Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 09:05 Veterinári varujú pred novým neželaným hosťom vo vysokých nadmorských výškach, na túry si pribaľte aj repelent
- 09:00 Časť kontrolórov parkovania v Bratislave môžu čoskoro nahradiť skenovacie autá
- 09:00 FOTO: Aha, čo dokázali ľudia v Zázrivej! Vlastnoručne vybudovali studničku, posedenie aj lavičku pri kaplnke
- 09:00 Obľúbená televízia po 15 rokoch končí. Diváci ju už nikde v ponuke nenájdu, za projektom stála známa tvár
- 08:45 Tragická nehoda na východe: Kamionista havaroval na rovnej ceste, okoloidúci bojovali o jeho život
- 08:15 Levičania sa sťažujú na ľudí, ktorí postávajú pri známom obchode a obťažujú iných. Jeden sa chcel žene votrieť do auta
- 08:15 FOTO: Oravský hrad sa vráti do éry palatína Thurza, prídu šermiari aj historický sprievod
- 08:15 FOTO: Polícia pátra po osobách z Prešova. Môžu pomôcť objasniť zmiznutie 6-tisíc eur
- 08:15 Už ste videli Ružinov v 3D verzii? Starosta predstavil technologickú novinku, je prvá svojho druhu na Slovensku
- 08:15 Druhá vlna energopomoci mešká. Niektorí nedostali ani prvý šek, ľudia sú v neistote
- 08:15 Objavte severný Tribeč: Tri tipy na výlety za krásnymi výhľadmi a magickými miestami bez množstva turistov
- 24.04. Pri autobusovej zastávke v Žiline vychováva diviačica svoje mláďatá. Obyvatelia sa boja o deti