Pôrod v aute. Operátor trenčianskej tiesňovej linky pomohol priviesť na svet malého Janka


Foto: Pôrod v aute. Operátor trenčianskej tiesňovej linky pomohol priviesť na svet malého Janka Foto: FB/OS ZZS SR

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň pôrodných asistentiek. Ako informovalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky, ide o nesmierne záslužnú prácu „Pôrodné asistentky si zasluhujú uznanie a rešpekt,“ uviedlo operačné stredisko.

Pôrodnými asistentkami sa však častokrát stanú aj samotní operátori tiesňovej linky. „Ide  o najťažšie volania, pretože operátor nesie zodpovednosť nielen za matku, ale aj za dieťa. Pod extrémnym tlakom a v strese. Spoliehať sa môže len na spoluprácu s volajúcim, nastávajúcou mamičkou a na svoje vedomosti,“ ozrejmilo operačné stredisko.

Jedným z posledných takýchto telefonátov bol hovor z 15.apríla  z Trenčína. „Chvíľu po polnoci náš operátor z Krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Trenčín Matúš Jankovič prijal volanie od otecka. S tehotnou manželkou v aute smeroval do nemocnice, pôrod sa však rozbehol,“ informovali záchranári s tým, že otecko auto odstavil na bezpečnom mieste a Matúš presne inštruoval oboch rodičov, čo majú robiť a zároveň ich oboch upokojoval.

Počas dlhých minút pokojne a trpezlivo komunikoval až do príchodu záchranárov. „Ešte predtým, ako prišla záchranárska posádka na miesto, v telefóne sa ozval ten najkrajší zvuk. Detský plač, na ktorý čaká každý operátor, ktorý pomáha pri pôrode. A keď ho počuje, tak vie, že všetko dobre dopadlo,“ opísalo operačné stredisko a jedným dychom doplnilo, že narodil sa chlapček, ktorý dostal meno Janko.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu