29 november 2016 - 13:47

Krajskí poslanci schválili prijatie úveru vo výške 13 miliónov eur, pomôže financovať investície

Foto: Krajskí poslanci schválili prijatie úveru vo výške 13 miliónov eur, pomôže financovať investície
Foto: ilustračné
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Trenčiansky samosprávny kraj si zoberie úver vo výške 13 miliónov eur od Rozvojovej banky Rady Európy so sídlom v Paríži. Ten vychádza, podľa návrhu, ktorý predložila vedúca finančného odboru Úradu TSK Renáta Ozimová, ako najvýhodnejšia ponuka. Prijatie úroku odobrilo aj Ministerstvo financií, podmienkou je udržanie dlhu pod 50% bežných výdavkov. 

„Ministerstvo financií Slovenskej republiky súhlasí s prijatím úveru TSK v celkovej výške 13 miliónov eur za podmienok, že dlh TSK v ďalšom období neprekročí 50 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka. Prijatý úver bude použitý výlučne na úhradu 95 % oprávnených výdavkov schváleného investičného projektu, a to len pre projekty financované systémom refundácie,“ uviedla pre TASR Ozimová.

Financovanie prebieha formou refundácie

Prijatie úveru neovplyvní krajský dlh. Trenčiansky samosprávny kraj má podľa vedúcej finančného odboru podaných niekoľko projektov v rámci Operačného programu Interreg. Financovanie prebieha až na základe refundácie, čo v praxi znamená, že kraj musí finančné prostriedky najskôr vynaložiť z iných prostriedkov a až následne sú preplatené z riadiaceho orgánu. 

„Úver môžeme čerpať v rokoch 2016 až 2021, čerpanie bude podľa aktuálnej potreby. Tranže môžu byť minimálne dve, maximálne šesť. Splatnosť každej je tri roky. Úroková sadzba bude stanovovaná pred každým čerpaním podľa aktuálneho stavu na medzinárodných trhoch. Keby sme čerpali úver momentálne, úroková sadzba je nulová,“ dodala pre TASR Ozimová. 

Dopravný servis
Gen. M. R. Štefánika
Stacionárny radar
17:13
Drietoma
Policajná hliadka
16:18
Mnichova Lehota
Stacionárny radar
15:18
Drietoma
Policajná hliadka
14:13
Chocholná-Velčice
Policajná hliadka
14:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.