25 júl 2018 - 16:31

Policajné štatistiky: Počet nehôd na cestách klesol, zvýšila sa ich závažnosť

Foto: Policajné štatistiky: Počet nehôd na cestách klesol, zvýšila sa ich závažnosť
Foto: Ilustračná - Policajný zbor SR

Nehodovosť na cestách v prvých šiestich mesiacoch roka 2018 podľa štatistík polície v porovnaní s minulým rokom klesá. Polícia za toto obdobie eviduje 6 432 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 62 menej.

Nehodovosť síce klesla, ale závažnosť nehôd sa zvýšila

Hoci bolo nehôd zatiaľ menej, ťažko sa pri nich zranilo o 34 osôb viac, teda až 536. O život pri nehodách prišlo 98 osôb, čo je o 11 menej. Počet vinníkov dopravných nehôd, ktorí jazdili pod vplyvom alkoholu stúpol zo 689 na 735.

Policajti porovnaním štatistík tiež zistili, že klesol počet vinníkov dopravných nehôd, ktorý jazdili osobným alebo nákladným autom. Naopak stúpol počet nehôd zavinených cyklistami a motocyklistami. Vodiči autobusov vyviazli zo štatistík najlepšie, pretože nespôsobili ani jednu nehodu.

Najčastejšou príčinou nehôd je nedostatočné venovanie sa jazde

Na prvom mieste v rebríčku príčin nehodovosti je nevenovanie sa vedeniu vozidla, čo prekonalo aj neprimeranú rýchlosť, a to až o viac ako 2 000 nehôd. Druhé miesto teda patrí vysokej rýchlosti a tretie nesprávnemu otáčaniu a cúvaniu. Na štvrtom mieste je nedodržiavanie vzdialenosti medzi vozidlami. Na piatej priečke sa podľa štatistík nachádza nesprávna jazda cez križovatku.

Aj napriek zvyšovaniu počtov hliadok a rôznych preventívnych akcií mnohí vodiči stále za volantom hazardujú. Polícia preto bude pokraovať v kontrolách.

„Aj keď polícia zvyšuje dohľad v cestnej premávke, organizuje dopravno-bezpečnostné akcie, stále sa na cestách nájdu hazardéri. Neuvedomujú si, že riskujú nielen svoje životy, ale aj životy ostatných. Z kontrol nepoľavíme, zameriame sa práve na uvedené najčastejšie príčiny dopravných nehôd a tiež na najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky,“ uviedla Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ. 

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

3 zdieľaní
Zdroj: KR PZ Trenčín

Dopravný servis
Obrancov mieru
Prekážka na ceste
16:17
Kostolná-Záriečie
Policajná hliadka
15:18
Melčice-Lieskové
Práca na ceste
13:18
Trenčianska Teplá
Policajná hliadka
10:14
Chocholná-Velčice
Policajná hliadka
23:16
Zobraziť aktuálne hlásenia