Podnikateľ z Trenčína objednal potravinový sortiment, namiesto neho prišli kamene


Foto: Podnikateľ z Trenčína objednal potravinový sortiment, namiesto neho prišli kamene Foto: financnasprava.sk

Colníci v Trenčíne zostali zaskočení, keď otvorili zásielku z Číny, ktorá smerovala istému podnikateľovi. Ten je pravidelný a dlhoročný dovozca určitého druhu potravinového sortimentu rastlinného pôvodu. Tovar bol dovezený v prepravnom lodnom kontajneri z Číny. Namiesto objednaného a deklarovaného tovaru sa však v kontajneri nachádzali v podstate bezcenné veci. Čo nečakali nie len colníci, ale predovšetkým podnikateľ, ktorý s ním mal obchodovať. 

Váha zásielky presne zodpovedala váhe objednaného tovaru a sprevádzali ju dokonca aj príslušné obchodné a prepravné doklady, potvrdené v krajine vývozu. Podľa vyjadrenia podnikateľa komunikácia s jeho obchodným partnerom prebiehala pri dojednaní obchodnej transakcie štandardne. Išlo však o nového obchodného partnera, s ktorým predtým ešte neobchodoval.

Celá zásielka obsahovala 512 kusov papierových škatúľ rovnakých rozmerov, pravidelne a rovnomerne uložených v kontajneri. Každá škatuľa obsahovala z veľkej časti polystyrénové výplne, medzi ktorými sa nachádzali kamene uložené natesno v tenkej vrstve tak, aby váha obalu i celého kontajnera nevzbudzovala žiadne podozrenie.

Dovezený tovar, i keď sú to bezcenné veci, resp. odpad, sa v súčasnosti nachádza v postavení dočasne uskladneného tovaru. Lehota, počas ktorej môže byť tovar dočasne uskladnený, je maximálne 90-dňová. Deklarant sa musí v tejto lehote rozhodnúť, ako bude ďalej nakladať s tovarom.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: financnasprava.sk