Na prelome marca a apríla dôjde k úplnej uzávierke starého železničného mosta v Trenčíne pre peších a cyklistov. Minimálne do leta 2026 sa premení na stavenisko. O obmedzeniach budú informovať dočasné dopravné značenia umiestnené na viacerých miestach vrátane starého cestného mosta, Orechového, Koliby či mosta na Ostrov. Informuje o tom trenčianska samospráva na webovej stránke.
Alternatívnou trasou medzi Zámostím a centrom mesta bude starý cestný most. Pre chodcov to znamená približne desať minút navyše. Dôležitým pravidlom je, že chodník na pravej strane mosta v smere z mesta bude spoločnou cestou pre peších aj cyklistov, pričom na to upozorní vodorovné značenie pri vstupoch zo schodísk. „Chodník na opačnej strane, vľavo v smere z centra, je len pre chodcov,“ zdôrazňuje samospráva.
Práce na starom železničnom moste začnú na strane Orechového a postupne sa budú presúvať na opačný breh Váhu. Popod rekonštruovaný most bude postavené lešenie, ktoré však nespôsobí výrazné obmedzenia. Podchodná výška by mala dosiahnuť 2,5 metra, minimálne však 2,1 metra. V niektorých úsekoch to môže ovplyvniť cyklistov, ktorí budú musieť zosadnúť z bicykla. Aktuálne prebieha odstraňovanie nepotrebných prvkov, čistenie mosta a dokončovanie výroby pohyblivých plošín.
Po dokončení prác sa starý železničný most premení na Fiesta most – promenádnu ulicu plnú zelene, oddychových zón a kultúrnych možností. „Na moste pribudne aj päť prevádzok s občerstvením typu bar, reštaurácia, kaviareň, bistro a čajovňa. Budú mať aj pridanú hodnotu kultúrno–komunitného charakteru,“ priblížil hlavný architekt mesta Martin Beďatš.
Mesto zároveň plánuje vybudovanie prístavných môl pre malé rekreačné plavidlá na oboch brehoch Váhu a neskôr aj prístavisko s prírodným bazénom. „Keď sa most i alúvium Orechovského potoka, do ktorého povedia z mosta nová lávka, udomácnia v živote mesta a bude známejší časový horizont celkovej premeny nábreží Váhu v zmysle projektu TrenčínsiTy, príde čas aj na prístavisko s prírodným bazénom vo Váhu, do ktorého bude zaústený tobogan,“ ozrejmilo vedenie mesta.
Projekt je súčasťou príprav Trenčína na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026.