AS Trenčín sa topí v problémoch. Klub zachraňujú investori z Kirgizska, prichádza aj syn šéfa tamojšej tajnej služby


AS Trenčín zachraňujú investori z Kirgizska, prichádza aj kontroverzný hráč

Foto: AS Trenčín sa topí v problémoch. Klub zachraňujú investori z Kirgizska, prichádza aj syn šéfa tamojšej tajnej služby
Foto: AS Trenčín, Mesto Trenčín

Jarná časť najvyššej slovenskej futbalovej súťaže sa blíži, no AS Trenčín sa už dlhšie nachádza v zápase o prežitie. Napriek tomu, že klub v minulosti zbieral tituly a produkoval hráčov svetovej úrovne, dnes čelí vážnym finančným problémom. Situáciu sa snaží riešiť kontroverznou spoluprácou s investormi z Kirgizska, za ktorými stojí šéf tamojšej tajnej služby Kamčybek Tašijev, informuje Denník N.

AS Trenčín bol kedysi pýchou slovenského futbalu. V sezónach 2014/15 a 2015/16 získal dva majstrovské tituly aj národné poháre, hrával v európskych súťažiach a vychoval hráčov ako Stanislav Lobotka či Matúš Bero. Dnes je však realita úplne iná. Po jesennej časti sezóny sa Trenčín ocitol na predposlednom mieste tabuľky a existenčné problémy ho takmer vyradili z ligy.

Klub trpí dôsledkami predraženej rekonštrukcie štadióna, ktorá namiesto plánovaných 12 miliónov stála takmer 30 miliónov eur. Bez štátnej dotácie by si dokonca nemohol dovoliť vymeniť umelý trávnik za prírodný, čo bolo podmienkou zotrvania v lige. Okrem toho hráčom a realizačnému tímu meškali výplaty, ktoré sa podľa trénera Ivana Galáda vyrovnali až krátko pred Vianocami.

Nečakaná pomoc z Kirgizska

Klub hľadal investorov, ktorí by mu pomohli stabilizovať situáciu, a našiel ich v Kirgizsku. Vedenie Trenčína sa minulý rok zúčastnilo na otvorení nového sídla Kirgizského futbalového zväzu, kde rokovalo o spolupráci s klubom FC Muras United. Táto dohoda by mala zahŕňať 10-percentný podiel kirgizských investorov v Trenčíne a výmenu hráčov či trénerov.

Problémom je, že za FC Muras United stojí Kamčybek Tašijev, šéf Štátneho výboru pre národnú bezpečnosť Kirgizska. Ten je známy svojím sporným pôsobením v politike, pričom jeho tajnú službu obviňujú z prenasledovania opozície a aktivistov. Podľa informácií Ministerstva zahraničných vecí USA v Kirgizsku dochádza k vážnemu porušovaniu ľudských práv.

Generálny manažér AS Trenčín Róbert Rybníček spojenie s Tašijevom bagatelizuje. Tvrdí, že ich zaujíma len futbalová spolupráca a že pre klub je dôležité najmä získavanie investícií.

Protekčný syn medzi posilami

Súčasťou dohody medzi Trenčínom a Murasom United je aj príchod mladého hráča Emira-Chana Kydyršajeva, ktorý je synom Kamčybeka Tašijeva. Oficiálne ide o kapitána kirgizskej reprezentácie do 20 rokov, no jeho futbalová minulosť je plná otáznikov.

Na papieri prešiel mládežníckymi akadémiami FC Barcelona, Levante či Perugia Calcio, no dôkazy o jeho pôsobení v týchto kluboch prakticky neexistujú. Pred príchodom do Trenčína hral v neznámom španielskom klube Sant Cugat FC zo siedmej ligy. Napriek tomu, že je v Trenčíne už od jesene, doteraz neodohral ani minútu v prípravnom zápase a s prvým tímom netrénuje.

„Je talentovaný, ale možno sa mu chce menej trénovať,“ povedal o ňom Rybníček. „Možno má nejaké drobné zranenie,“ dodal tréner Galád.

Klub v úpadku, hráči odchádzajú pod cenu

Trenčín dlhé roky staval na skautingu a predaji hráčov. Finančné problémy však spôsobili, že teraz talenty odchádzajú pod cenu. Artur Gajdoš prestúpil do Slovana Bratislava za pol milióna eur, Hilary Gong do Poľska len za 300-tisíc. Klub naposledy zarobil milión eur na predaji Osmana Bukariho v roku 2020.

AS Trenčín sa kedysi spoliehal na skauting a rozvoj talentov, no teraz sa zúfalo chytá každej investičnej slamky. Spolupráca s Kirgizskom môže priniesť finančnú injekciu, ale zároveň vyvoláva množstvo otáznikov o pozadí investorov a ich skutočných zámeroch.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Trenčianskom kraji