Po zverejnení série kritických príspevkov na adresu lekárov v súvislosti s úmrtím novorodeniatka pár dní po pôrode, o ktorom sme už písali, sa jedna zo zdravotníčok rozhodla prehovoriť. Na sociálnej sieti napísala komentár, v ktorom zdôraznila, že lekári nie sú rovnakí a nemali by byť všetci hádzaní do jedného vreca.
„Dnes sa už síce na lekárskych fakultách Hippokratova prísaha neskladá, ale ja som ju ešte skladala a aj sa jej držím. Odmietam však nevyliečiteľne chorým predlžovať utrpenie. A z toho svojho ‘nehorázne’ vysokého platu nosím ľuďom, ktorí nemajú oblečenie, kupujem im potraviny, vitamíny. Je to možno o ľuďoch a o ‘ľuďoch’, ale nehádžte nás všetkých do jedného vreca. Je to dosť demotivujúce. A napríklad mňa to odnáša na tú ‘zlú’ stranu… Že kašli na to, aj tak nič z toho… Chápeme sa?“ napísala v emotívnom príspevku.
Jej slová vyvolali veľkú diskusiu. Zatiaľ čo väčšina ľudí v komentároch vyzdvihovala svojich lekárov a ich profesionálny prístup, našli sa aj takí, ktorí sa podelili o ďalšie negatívne skúsenosti s lekármi.
Viacerí pacienti sa zhodli na tom, že stretli lekárov, ktorí im zachránili život alebo im poskytli výnimočnú starostlivosť. Napríklad Mária ocenila tím onkohematológie v Banskej Bystrici za ich ochotu a profesionálny prístup. „Personál ochotný a vždy v dobrej nálade. Moji ošetrujúci lekári sú mladí, prípadne v strednom veku,“ napísala. Izabela spomenula pôrodníka, ktorý zachránil jej dcére život, aj keď nebol jej zazmluvnený lekár. „Nebyť jeho a jeho prístupu, dcéra by neprežila,“ skonštatovala.
Matúš zase pochválil prístup lekárov a sestier na chirurgickom oddelení v Myjave. „Už som bol štyrikrát hospitalizovaný na chirurgickom oddelení a stretol som sa len s profesionálnym prístupom. Sestry kmitali sem a tam celú službu a doktori mali o pacienta záujem. Dokonca aj miestna strava mi nadmieru chutila.”
Lucia sa podelila o skúsenosť, keď bola nedávno so synom na vyšetrení. „Pediatričke sa nepáčili výsledky moču a poslala nás na nefrológiu k pani doktorke do Nitry, ktorá nás vzala hneď na druhý deň. Pani doktorka aj sestrička úžasné, milé, empatické ženy. Úžasné zaobchádzanie, rýchle vyšetrenie. Po ceste domov sme sa s mužom rozprávali, aké boli lekárka so sestričkou super,“ priblížila svoj zážitok Lucia.
Na druhej strane sa našli aj príspevky, ktoré poukazovali na arogantné správanie niektorých lekárov. „Mám skúsenosť spred dvoch rokov z traumatológie Agel Zvolen. Zle, celé zle. Priorita sú budovy, prístroje, zariadenia, ale na oddeleniach prevažne neatestovaní a namyslení lekári, arogantný stredný personál. Nikdy viac,“ uviedla Mária.
Zuzana sa zas podelila o tragickú skúsenosť z nemocnice. „Keď som ležala asi 6 rokov dozadu na internom v Považskej Bystrici, nemala som žiadny problém s personálom. Boli super, ale keď minulý rok v októbri priviezli moju mamu na ortopédiu do Považskej Bystrice, podotýkam, len so zlomenou kosťou, po mesiaci som videla, ako pomaly ale isto umiera a lekári nič nerobili, len pchali do nej lieky a mne hovorili, že sa mám pripraviť na najhoršie. Išla tam zdravá a pred Vianocami umrela,“ napísala dojemný príbeh Zuzana.
„Ďakujeme za anjelov v bielych plášťoch, ale dajme si ruku na srdce, že niektorí lekári nie sú takí, akí by mali byť k pacientom, no česť výnimka ako ste napríklad vy,“ reagovala Martina na príspevok lekárky.
Mnoho komentujúcich sa zhodlo na tom, že okrem odbornosti je v zdravotníctve kľúčová aj ľudskosť. Katarína, ktorá už 22 rokov bojuje s autoimunitným ochorením, uviedla, že väčšina lekárov, s ktorými sa stretla, boli profesionáli s veľkou dávkou empatie. „Mám zdravotné problémy, no verím, že všetko bude dobré, lebo mám anjelov v bielych plášťoch a nekonečne im budem ďakovať pri každej príležitosti,“ pridala sa Anna.
Aj keď sú negatívne skúsenosti v zdravotníctve realitou, mnohí diskutujúci sa zhodli na tom, že nie je správne hádzať všetkých lekárov do jedného vreca. „Neobhajujte všetkých lekárov. Stojte za sebou. Vy ste výnimkou. Ale kritika je dôležitá, inak sa nič nezmení,“ napísala Andrea, ktorá pôsobí ako učiteľka a tak rozumie, aké je ťažké bojovať so stereotypmi.