Pamiatku významného rodáka a letca RAF v 2. svetovej vojne si uctili odhalením jeho pamätníka


Foto: Pamiatku významného rodáka a letca RAF v 2. svetovej vojne si uctili odhalením jeho pamätníka
Galéria: 22 fotiek
Foto: Trenčiansky samosprávny kraj

V obci Lednické Rovne si 7. mája slávnostne pripomenuli zásluhy vojakov a pamiatku obetí Druhej svetovej vojny. Pri tejto príležitosti odhalili v obci pomník svojho významného rodáka Antona Vanka, ktorý pôsobil v britskom Kráľovskom letectve. 

Anton Vanko bol pilotom lietadla Spitfire v 312. československej stíhacej peruti RAF

Na Kvetnú nedeľu v roku 1943 ukoristili piati kamaráti a kolegovia, medzi nimi aj 25-ročný Anton Vanko, vojenské lietadlo slovenských Vzdušných síl na letisku v Trenčianskych Biskupiciach, aby mohli bojovať nie len za slobodu svojej vlasti. Plánovali vstúpiť do služieb Britského kráľovského letectva RAF, čo sa im po dlhej ceste zo Slovenska, cez Turecko a Orient napokon podarilo.

Rodák z Lednických Rovní sa stal pilotom 312. československej stíhacej perute RAF. Na lietadle Spitfire lietal vyše roka. Napokon ako pilot 8. decembra 1944 tragicky zahynul počas štartu k operačnému letu za zlých poveternostných podmienok.

Pamätník odhalili symbolicky deň pred štátnym sviatkom 

S prípravami na odhalenie pamätníka pri príležitosti 100. výročia narodenia letca sa začalo na jeseň minulého roka, aby sa jeho odhalenie mohlo uskutočniť symbolicky 7. mája, deň pred štátnym sviatkom, ktorým si pripomíname koniec dodnes najväčšieho a najrozsiahlejšieho konfliktu.  


„Tento rok je to presne 100 rokov, kedy sa v Lednických Rovniach narodil môj prastrýko Anton Vanko. Motívom postavenia pamätníka bol jeho spôsob odchodu zo Slovenska do RAFu, ťažký prechod Antona cez Orient, Palestínu, Sýriu, Egypt do Veľkej Británie,“ objasnil Karol Vanko, iniciátor myšlienky postavenia pamätníka.

Na slávnosti sa zúčastnil aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva 

Na slávnostnom odhalení pomníka sa zúčastnil predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, štátny tajomník Ministerstva obrany Slovenskej republiky Marián Saloň, europoslankyňa Monika Beňová, poslanec Milan Panáček ale aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Andrew Garth v sprievode vojenského pridelenca plukovníka Michaela Longstaffa, ktorý je tiež pilotom RAF.

„Dnes žijeme v dobe, kedy si myslíme, že mier je samozrejmosť. Sledovaním diania v okolitom svete však môžeme vnímať, že mier je skôr vzácnosť, a to aj vzhľadom na nový fenomén, ktorým sú teroristické útoky či lokálne boje. Práve preto si musíme vážiť našich predkov – ľudí, ktorí bojovali, aby sme my mohli žiť v pokoji a užívať si mier,“ priblížil štátny tajomník Marián Saloň.

Druhá časť podujatia – Spomienka na Antona Vanka – sa preniesla do reštaurácie Hunty Fish, kde na prítomných čakala výstava prezentujúca život letca Antona Vanka i maketa modelu lietadla Spitfire v životnej veľkosti a vo farbách 312. československej stíhacej perute RAF.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo
Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj