Od otvorenia zrekonštruovaného Námestia Matice slovenskej v Dubnici nad Váhom uplynul už celý rok. Námestie sa stalo centrom života plné kultúrnych podujatí, sviatočných momentov a stretnutí. Počas roka sa tu podarilo vytvoriť slovenský rekord v tanci žiakov a učiteľov. Námestie je dnes symbolom modernizácie, ktorá rešpektuje históriu mesta.
„Hlavným cieľom obnovy bolo vytvoriť príjemné, moderné a ekologické prostredie s maximálnou možnou mierou zelene, ktorá okrem estetického pôžitku prispieva spolu s vodnými prvkami aj k ochladeniu priestoru počas horúcich letných mesiacov. Pribudli tiež nové lavičky s osvetlením,“ priblížila dubnická samospráva na webovej stránke.
Po rekonštrukcii námestie znovu ožilo, a to nielen ako miesto oddychu, ale aj ako centrum komunitného života. Dubničanky a Dubničania si ho obľúbili nielen pre jeho estetiku, ale aj pre to, že sa stalo bezpečnejším a prístupnejším.
Námestie bolo tiež dejiskom významných udalostí. Jednou z nich bol pokus o slovenský rekord v počte tancujúcich žiakov a učiteľov, kedy sa na jednom mieste stretlo až takmer 1 300 účastníkov. Ďalším veľkým úspechom bol návrat adventnej atmosféry s vianočným stromčekom a vianočným mestečkom, ktoré rozžiarili námestie a priniesli doňho sviatočnú náladu. Deti sa tešili na stretnutie so sv. Mikulášom a celé námestie opäť zaplnili usmiate tváre.
„Námestie sa po rekonštrukcii stalo akýmsi symbolom modernizácie s rešpektom k tradíciám a histórii nášho mesta,“ zhodnotila dubnická samospráva.
Napriek tomu sa však objavili aj kritické hlasy. Niektorí obyvatelia sa sťažujú, že na námestí chýba dostatok miest, kde by sa mohli ukryť do tieňa, najmä počas horúcich letných dní. Tento nedostatok spôsobuje, že počas horúčav je ťažšie nájsť pohodlné miesto na oddych, čo mnohí považujú za zásadný problém nového námestia.
„A keď si chce človek v lete aj sadnúť na lavičku, nech sa dieťa trochu vyšantí a osvieži vodou, tak rodič zatiaľ zhorí na tej pálave a priamom slnku. Kopec betónu a žiaden tieň,“ píše Mirka.
„Námestie slúži v prvom rade ako stretávacia plocha, čomu musí byť, samozrejme, aj prispôsobené. Zároveň, iste uznáte, že na vynovenom námestí je tej zelene podstatne viac ako tomu bolo pred jeho rekonštrukciou. Zároveň treba povedať, že v rámci projektovania rekonštrukcie sme sa snažili využiť všetky dostupné miesta na jej výsadbu. Limitovaní sme, prirodzene, boli podzemnou garážou, avšak zeleň sme na námestie dostali spôsobom, v akom nás počas príjemných letných dní isto teší,“ reagovalo mesto.