Trenčín sa pripravuje na významnú transformáciu bývalého železničného mosta, ktorý sa má stať ikonickým verejným priestranstvom nazvaným „Zelený most Ulica/Fiesta“.
Tento ambiciózny projekt, plánovaný na roky 2024-2025, je súčasťou príprav mesta na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 a má za cieľ vytvoriť živú pešiu zónu s radou kultúrnych a rekreačných funkcií, prepájajúcou oba brehy Váhu. Informácie pre Vás zozbieral realitný maklér z Trečína Vladimír Gábor.
Zelený most Ulica/Fiesta v Trenčíne predstavuje inovatívny projekt adaptácie bývalého železničného mosta na multifunkčný verejný priestor. Tento 250,1 m dlhý most sa stane novou pešou zónou s piatimi objektmi ponúkajúcimi rôzne služby, od komunitného centra po reštauráciu a bar. Projekt, navrhnutý architektmi Michalom Jánským, Dušanom Šimunom a Martinom Beďatšom, zahŕňa aj využitie strešnej úrovne pre rekreačné aktivity a kultúrne udalosti.
Most bude kľúčovým prvkom v rámci programu Európskeho hlavného mesta kultúry 2026, prepájajúcim oba brehy Váhu a rozširujúcim centrum mesta. Realizácia je plánovaná na roky 2024-2025, s cieľom vytvoriť atraktívny a udržateľný verejný priestor, ktorý oživí mestský život a posilní väzbu Trenčína na rieku.
Technické a architektonické detaily
Most sa skladá z dvoch oddelených konštrukcií s medzerou 0,47 m medzi nimi. Celková dĺžka činí 250,1 m, rozdelená do štyroch polí, so šírkou 15,5 m v základnej úrovni. Konštrukcie dosahujú výšky približne 7 m, čo umožňuje umiestnenie dvojpodlažných objektov.
Bude na ňom realizovaných päť stavieb s rôznymi funkciami, vrátane jedného trojpodlažného objektu s výťahom pre prístup na strešnú úroveň. Architektonické riešenie zahŕňa terasy, vegetačné prvky a mobiliár, pričom strecha mosta bude využitá pre relaxačné a oddychové aktivity.
Funkcie a využitie mosta
Strešná úroveň mosta bude využitá ako atraktívny verejný priestor s výhľadmi na hrad a historické centrum. Ponúkne:
Most bude slúžiť ako dôležitá súčasť programu Európskeho hlavného mesta kultúry 2026, s možnosťou usporiadania:
Celkovo je Fiesta most navrhnutý ako živý verejný priestor, ktorý kombinuje rekreačné, komunitné, kultúrno-kreatívne a gastronomické funkcie, čím vytvára atraktívnu destináciu pre miestnych obyvateľov aj návštevníkov Trenčína.
Reakcie verejnosti na Fiestu
Obyvatelia Trenčína vyjadrujú prevažne pozitívne názory na plánovanú premenu starého železničného mosta na Fiesta most. Peter (49) sa na projekt teší a uvítal by najmä možnosť posedenia v nových prevádzkach na moste. Mladá študentka, ktorá most využíva takmer denne, ocenila plánované kultúrne a športové aktivity, ako aj možnosť výhľadu z vrchnej časti konštrukcie. Niektorí obyvatelia však projekt považujú za megalomanský vzhľadom na jeho vysoké náklady.
Primátor Richard Rybníček s týmto označením nesúhlasí a argumentuje, že ide o využitie brownfieldu s výborným potenciálom pre rozvoj mesta. Celkovo sa zdá, že väčšina obyvateľov víta plánovanú premenu mosta na nový multifunkčný verejný priestor, ktorý oživí centrum mesta a poskytne nové možnosti pre trávenie voľného času.
Zdroj: spravy.pravda.sk,
Význam pre Trenčín
Transformácia bývalého železničného mosta predstavuje kľúčový prvok v rozvoji Trenčína, ktorý výrazne rozšíri centrum mesta smerom k rieke Váh. Projekt nielenže prepojí oba brehy, ale aj vytvorí nový verejný priestor s potenciálom stať sa kultúrnym a spoločenským centrom. Táto iniciatíva je súčasťou širšej urbanistickej vízie, ktorá vzišla z participačného procesu TrenčínsiTy a medzinárodnej súťaže v roku 2014.
Realizácia “Zeleného mostu Ulica/Fiesta” posilní pozíciu Trenčína ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2026 a ponúkne obyvateľom aj návštevníkom unikátne miesto pre stretnutia, relaxáciu a kultúrne vyžitie v tesnej blízkosti historického jadra.
Zdroje: arch.sk, spravy.pravda.sk