Žiaci 2. a 3. ročníkov gymnázií a stredných škôl sa môžu prihlásiť do pútavej súťaže Mladý Európan


Foto: Žiaci 2. a 3. ročníkov gymnázií a stredných škôl sa môžu prihlásiť do pútavej súťaže Mladý Európan Foto: Trenčiansky samosprávny kraj

Súťaž Mladý Európan je určená pre 2. a 3. ročníky gymnázií a stredných odborných škôl. Už 13. ročník súťaže vyhlásilo Zastúpenie Európskej komisie a 9 regionálnych informačných centier Europe Direct.

„Súťaž Mladý Európan dáva študentom možnosť zmerať si svoje sily vo vedomostiach o Európe a vyhrať zaujímavé ceny. Zároveň sa zábavnou formou naučia veľa nového napríklad o histórii, geografii, osobnostiach či najvýznamnejších pamätihodnostiach v EÚ. Verím, že aj vďaka Mladému Európanovi získajú mladí ľudia lepší prehľad o výhodách spoločnej Európy ako aj o možnostiach, ktoré im Európska únia prináša a ktoré si v rýchlosti bežného dňa nestihnú uvedomiť,” povedal v tejto súvislosti vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Záštitu nad súťažou v roku 2018 prevzal podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Podujatie Mladý Európan sa realizuje v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie v SR a partnerom súťaže je Úrad vlády SR.

Prihlášky tímov z jednotlivých škôl je možné posielať do 20. marca 2017 regionálnym infocentrám Europe Direct.
Jeden tím môžu tvoriť traja členovia, pričom súťaže sa nemôže opätovne zúčastniť študent, ktorý sa jej už raz zúčastnil.

Regionálne kolá Mladého Európana sa uskutočnia od 27. marca do 28. apríla 2016.

Prvé kolo regionálnych súťaží bude pozostávať z vedomostného testu o Európskej únii. V druhom kole preukážu súťažiaci svoje jazykové vedomosti v súťažnej jazykovej tajničke. Tri najlepšie súťažiace družstvá postúpia do tretieho kola, kde ich čakajú zaujímavé vedomostné otázky doplnené obrázkami. Víťazi regionálnych kôl postupujú do finálneho celonárodného kola.


V prípade záujmu školy môžete vyplniť formulár a zaslať ho buď elektronicky na adresu europe.direct@tsk.sk, alebo poštou na adresu:
Europe Direct Trenčín
Trenčiansky samosprávny kraj
K dolnej stanici 7282/ 20A
911 01 Trenčín 

„V prípade veľkého záujmu o účasť v súťaži zo strany stredných škôl cieľového regiónu centra Europe Direct Trenčín zaradíme do jej tohtoročného kola max. prvých 15 prihlásených škôl, podľa dátumu a času doručenia prihlášky,“ informuje Trenčiansky samosprávny kraj.

Formulár prihlášky do súťaže nájdete aj na stránke TSK. 

Národné kolo súťaže Mladý Európan sa uskutoční 6. júna 2017 v Bratislave. Na víťazov čakajú hodnotné ceny v podobe laptopov či tabletov a v neposlednom rade študijno-informačná cesta študentov do Bruselu. 


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: Trenčiansky samosprávny kraj