×

Pripojte sa k nám na WhatsAppe

Nezmeškajte najnovšie správy. Kliknutím na tlačidlo sa pripojíte k nášmu kanálu.

Pripojiť sa

FOTO: Archeológovia sú prekvapení. Čo sa im podarilo odkryť v centre Trenčína?


FOTO: Archeológovia sú prekvapení. Čo sa im podarilo odkryť v centre Trenčína?
Galéria: 3 fotky
Foto: trencin.sk

Pešia zóna v centre Trenčína aktuálne prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. S prácami sa začalo v máji tohto roka a ovplyvnili nasledovné ulice: Hviezdoslavova, Jaselská, Vajanského a Sládkovičova.

Práve Sládkovičova ulica potvrdzuje svoj archeologický potenciál a odkrýva zaujímavé historické poklady. Na Sládkovičovej ulici sú dôležité dva časové horizonty. Zo 17. až 18. storočia sa tam potvrdila výstavba podzemných chodieb. Dôležitejším je však iný nález.

Ide o relatívne v dobrom stave zachované mohutné murivá, ktoré súviseli s pevnostným systémom mesta Trenčín. Začal vznikať v roku 1415 a my sme pravdepodobne chytili jednu z dôležitých častí tohto pevnostného systému, a to je predbránie Trenčína. Čiže bola tu takzvaná menšia brána, ktorá sa zachovala pred terajšou dolnou bránou (Mestskou vežou),“ uviedol vedúci archeologického výskumu Drahoslav Hulínek zo Slovenského archeologického a historického inštitútu SAHI, o. z.

D. Hulínek si pôvodne myslel, že niektoré situácie v sondách budú v oveľa horšom stave a že bude stačiť len sledovanie prác počas výstavby. Z mohutnosti zvyškov murív, ktoré súvisia s hradbami, boli všetci prekvapený.

Ako uviedlo mesto na svojej internetovej stránke v Trenčíne je každá vec, ktorá súvisí so stredovekom alebo neskorou gotikou vzácna, lebo potvrdzuje význam Trenčína, ako jedného z troch najstarších miest na Slovensku.


Objavili sme jednu dominantnú podzemnú chodbu, ktorá je prepojená s inými chodbami. S tou, ktorá je prezentovaná pri dnešných verejných WC a našli sme aj vstupy do ďalších dvoch chodieb. Jedna smeruje na Štúrovo námestie a druhá vedie pod dom na Sládkovičovej ulici a tam sa prepája s jeho pivničným systémom. Ale tu je veľa podzemných chodieb, niektoré sú ešte staršie ako 18. storočie. Sú tu totiž náznaky toho, že nie chodby porušili hradby, ale naopak, hradby porušili niektoré pôvodné chodby. Čiže niektoré chodby museli byť staršie ako 15. storočie,“ približuje archeológ D. Hulínek.

Archeologický výskum sa deje sa pod štátnym dohľadom pamiatkarov. V najbližšom čase sa bude robiť sondáž po západnej strane Sládkovičovej ulice.

Otvorí sa celá východná časť tejto ulice až po archeologické situácie, ktoré sú vystavené pri verejnom WC. Vstupy do prevádzok budú zabezpečené premostením. Neskôr pamiatkari rozhodnú o ďalšom postupe.




Prečítajte si viac: