Viac ako polovica lekárov v Trenčíne dala výpoveď. Pohotovosť pre deti je v ohrození


Foto: Viac ako polovica lekárov v Trenčíne dala výpoveď. Pohotovosť pre deti je v ohrození
Galéria: 3 fotky
Foto: Mesto Trenčín

Pohotovostná služba pre deti vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne je v ohrození. Od 1.7. je budúcnosť pohotovosti neistá, výpoveď dala viac ako polovica pediatrov. Nemocnica by sa mala podľa výpovede pre RTVS snažiť situáciu vyriešiť.

Trenčianska nemocnica potvrdila, že výpovede podalo až šesť z desiatich pediatrov. Vedenie nemocnice sa situáciu snaží urgentne riešiť. Na pomoc oslovili aj ministerstvo zdravotníctva. „Obdržali sme výpovede šiestich pediatrov z vykonávania ústavných pohotovostných služieb. Zabezpečenie ústavnej pohotovostnej služby od 1. 7. je v štádiu riešenia,“ informovala RTVS hovorkyňa FN Trenčín Martina Holecová.


Galéria: 3 fotky

O pomoc s výpadkom lekárov požiadalo vedenie nemocnice ambulantných pediatrov, no tí majú rôzne názory na vzniknutú situáciu. „Áno, ideme to riešiť, aby sme pomohli pediatrickej klinike v rámci služieb. Pomáhala som aj nočné, keď sme nemuseli, teraz trebárs do 22.00 by som slúžila ďalej,“ povedala detská lekárka v Trenčíne Viera Bertothyová.

Ochota sa však neprejavuje u každého. Iná lekárka, ktorá odpovedala pre RTVS chcela zostať v anonymite, no svoj názor vyjadrila. „V žiadnom prípade, ja slúžim pohotovostné služby, ale na oddelení slúžiť nebudem. Nevládzeme, ja nemôžem odísť do dôchodku, nemá kto prísť na moju ambulanciu. Mám 1 230 pacientov, nás takýchto pediatrov je 10. Keď 10 pediatrov zloží ambulanciu, som zvedavá, čo urobia na odbore.“ 

Pediatri adresovali riaditeľovi nemocnice a primárovi kliniky list. V ňom píšu, že služby sa rozhodli vypovedať po tom, čo parlament schválil skrátenie ordinačných hodín na ambulantných pohotovostiach z 22.00 na 20.00 hod. Píšu, že: „viac práce preto majú nemocničné pohotovosti. Každý pediater pritom už odpracoval hodiny pohotovosti, čo je časový fond na tento rok. Na klinike chýbajú lekári i zdravotné sestry.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: