V Prievidzi hrozí povodeň. SHMÚ vydal výstrahu tretieho stupňa


Foto: V Prievidzi hrozí povodeň. SHMÚ vydal výstrahu tretieho stupňa Foto: Redakcia

Hladiny tokov výrazne stúpajú takmer všade po celom Slovensku. V okrese Prievidza sa v pondelok popoludní očakávajú ďalšie dažde, ktoré môžu spôsobiť výrazne stúpnutie riek. Kritické sú najmä malé toky, ktoré môžu dosiahnuť alebo prekročiť vodné stavy zodpovedajúce tretiemu stupňu povodňovej aktivity, varuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

„Vzhľadom na už spadnuté a očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov,“ upozorňujú meteorológovia. 

Výstrahy pred povodňami. Foto: SHMÚ

Lehotský potok v Novákoch pred 13:00 hod. dosiahol úroveň 161 centimetrov, momentálne má klesajúcu tendenciu. Prekročil však úroveň tretieho stupňa povodňovej aktivity, ktorá predstavuje 155 centimetrov. Momentálne je na úrovni 107 centimetrov, čo predstavuje prvý stupeň povodňovej aktivity. 


Rieka Handlovka pri Prievidzi má taktiež zvýšenú hladinu, momentálne dosahuje 73 centimetrov, no ešte o 13:00 hod. dosahovala 89 centimetrov, čo presiahlo úroveň prvého stupňa povodňovej aktivity.

Pre neutíchajúci dážď došlo aj k zosuvom pôdy v obci Čavoj, kde sa následkom toho odtrhla cesta. Zrážky spôsobili poškodenie vodozádržných opatrení na všetkých tamojších komunikáciách. Na viacerých miestach v týchto chvíľach zasahujú dobrovoľní hasiči.

SHMÚ vydal prvý aj druhý stupeň výstrahy pred povodňami aj pre zvyšné okresy hornej Nitry, ako i okresy na južnom Slovensku.

Prečítajte si viac: