V meste pribudli oranžové zberné nádoby, mesto informuje o tom, čo do nich patrí/nepatrí


Foto: V meste pribudli oranžové zberné nádoby, mesto informuje o tom, čo do nich patrí/nepatrí Foto: trencin.sk

V januári pribudlo v Trenčíne 50 zberných nádob na odkladanie viacvrstvových kombinovaných materiálov na báze lepenky. Vyvážať ich budú raz za mesiac.

Za VKM sa považujú materiály tvorené najmenej dvoma kompaktne spojenými vrstvami.

Patria sem: viacvrstvové obaly od mlieka, smotany, iných mliečnych výrobkov, ovocných štiav a džúsov, vína a pod.
Nepatria sem: viacvrstvové obaly od kávy, vreckových polievok, pudingov, práškov do pečiva a pod. 


Predtým ako obaly vyhodíte do zbernej nádoby, mali by ste ich umyť, stalčiť a vysušiť. Na povrchu suché a s uzavretým vrchnákom ich môžete odložiť do nádob. Obaly, ktoré nemajú vrchnák treba rozložiť, vymyť a podľa možností vysušiť, aby sa materiál rýchlo nerozkladal. Pri ich vymývaní je potrebné nepoužívať zbytočne veľa vody, aby sa neporušila ekologická stopa.

„Nápojové kartóny sú tvorené približne zo 75 % papiera, 20 % plastu (polyetylén – PET) a z 5 % hliníkovej fólie. Ich recykláciou sa opäť vyrába papier, ale využije sa aj plast a hliník. Je ich možné recyklovať dvoma spôsobmi. Pri tzv. mokrej ceste sa máčaním oddeľuje papierová hmota od ostatných zložiek. Vírivým rozvlákňovaním sa získa celulózové vlákno. Zvyšky hliníka a polyetylénu je možné využiť priamo v papierňach pri výrobe pary alebo na ohrev vody; zvyšky sa dajú využiť i pri výrobe paliet,“ infomruje mesto Trenčín.

„Druhou možnosťou je drvenie zlisovaných nápojových kartónov na malé fragmenty, vsypanie do formy a lisovanie pomocou tepla a tlaku na dosky, ktoré sa využívajú v stavebníctve. Nakoľko na našom trhu sú obmedzené kapacity na spracovanie, VKM zvyčajne končia u zahraničných spracovateľov,“ dodáva mesto. 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Mesto Trenčín