Ministerstvo plánuje podporiť poľnohospodársku výrobu a slovenské potraviny projektom Zelená nafta


Foto: Ministerstvo plánuje podporiť poľnohospodársku výrobu a slovenské potraviny projektom Zelená nafta Foto: ilustračná - pixabay.com

Projekt Zelenej nafty sa posúva do ďalšej, realizačnej, fázy. 30. januára sa na tom zhodli ministri pôdohospodárstva a financií. Plánujú zavedenie koncepčného a systémového riešenia na podporu poľnohospodárskej výroby. 

Cieľom projektu Zelená nafta je podporiť odvetvia poľnohospodárstva, ktoré sú náročné na pestovateľské postupy a tiež zvýšenie konkurencieschopnosti slovenských poľnohospodárov a zvýšiť tak množstvo domácich potravín na pultoch. 

Agrorezort pripravil koncepčné a systémové riešenie, ktoré podporí slovenské poľnohospodárstvo. 

„Sledujeme tým udržanie prvovýroby na Slovensku, zníženie vývozu kľúčových komodít a tým aj zníženie salda zahraničného obchodu. Pomôžeme konkurencieschopnosti našich producentov potravín a tiež očakávame vyšší podiel domácich potravín na pultoch obchodov,“ vysvetlila podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná po rokovaní s ministrom financií Petrom Kažimírom. 


Aplikácia projektu nezahŕňa automaticky celoplošnú dotáciu. Ide o podporu odvetví poľnohospodárstva, ktoré sú náročné na pestovateľské postupy, ako je napríklad špeciálna a špecializovaná rastlinná výroba a živočíšna výroba. Spolu s podporou poľnohospodárstva sa očakáva aj zvýšenie zamestnanosti v regiónoch a tiež zvýšenie potravinovej sebestačnosti a bezpečnosti.  

„Projekt Zelenej nafty pomôže tiež tomu, čomu hovoríme verejnoprospešné funkcie poľnohospodárstva ako napríklad úrodnosť pôdy, vododržnosť, dobrá klíma, zmiernenie následkov sucha a zabránenie erózii pôdy. Poľnohospodárstvo je sektor s veľkým multiplikatívnym efektom, čo má vplyv aj na ďalšie odvetvia ako napríklad strojárstvo, chemický priemysel, potravinárstvo, obchod alebo služby. Peniaze vložené do projektu Zelenej nafty sa teda Slovensku niekoľkonásobne vrátia,“ dodala Gabriela Matečná. 

 Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR