Vláda schválila novelu zákona o enviromentálnom zaťažení, zákon umožní vyvlastňovať pozemky


Foto: Vláda schválila novelu zákona o enviromentálnom zaťažení, zákon umožní vyvlastňovať pozemky Foto: ilustračná - pixabay.com

Vláda SR chválila 31. januára 2018, teda včera, novelu zákona o environmentálnych záťažiach, ktorú pripravilo Ministerstvo životného prostredia SR. Ministerstvo sa tak snaží prispieť k uľahčeniu riešenia sporov pri sanácii pozemkov s viacerými majiteľmi. 

Nová úprava zákona umožní obmedziť vlastnícke práva v prípade, že zlyhajú všetky ostatné spôsoby ako získať súhlas vlastníkov pozemkov, na ktorých majú prebiehať sanačné práce nevyhnutné pre ochranu životného prostredia a zdravia obyvateľov.

„Paradoxne zavádzame nástroj, ktorý chceme používať len vo výnimočných prípadoch. Predstavuje len poistku, ak nebude možné žiadnym iným spôsobom sa s vlastníkmi dohodnúť,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos. Pričom podľa jeho slov envirorezort bude naďalej preferovať všetky ostatné možnosti. Či už kúpu, nájom, zriadenie vecného bremena alebo ďalšie.  

V súčasnosti platí, že ak sa nepodarí dohodnúť s vlastníkom nie je možné so sanáciou začať.  


„Ak napríklad má niekto nereálne finančné očakávania a nie je v našich možnostiach týmto očakávaniam vyjsť v ústrety, môže zastaviť celú sanáciu záťaže, ktorá ohrozuje zdravé životné prostredie,“ pokračuje László Sólymos.  

Ministerstvo životného prostredia pripravilo novelu na základe skúseností pri riešení skládky v bratislavskej Vrakuni. Vlastníkom pozemkov, na ktorých sa majú sanačné práce vykonať, náleží férová kompenzácia za dočasné obmedzenie ich práv. Rokovania s vlastníkmi ešte stále neboli ukončené. Pričom rezort pre sanáciu musí mať na všetkých parcelách právny vzťah k pozemku.  

„Napriek novej legislatíve verím, že dôjde k dohode. A vďaka novej legislatíve bude možné predchádzať podobným situáciám aj pri sanáciách ďalších environmentálnych záťaží,“ uzavrel minister.  


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Ministerstvo životného prostredia SR