FOTO: V podjavorinskej obci si pripomenuli pamiatku partizánov, ktorí padli v boji proti fašistom


FOTO: V podjavorinskej obci si pripomenuli pamiatku partizánov, ktorí padli v boji proti fašistom
Galéria: 4 fotky
Foto: archív mesto Stará Turá

Nezabúdajú na hrdinov, ktorí bojovali za našu slobodu a vzdali hold obetiam nacistického besnenia. Pamätník v podjavorinskej obci sa každoročne stáva miestom spomienok tragických udalostí.

Inak tomu nebolo v nedeľu 24.februára 2024, kedy sa v obci Cetuna, tak ako každý rok, uskutočnil pietny akt kladenia vencov k pomníku padlých pri príležitosti 79. výročia partizánskeho boja, kde padol v boji aj kapitán Miloš Uher. „Pietnej spomienky v Cetuni sa zúčastnili zástupcovia mesta Stará Turá. Prítomní spomínali na partizánsky boj, ktorý sa odohral 27.2.1945,” informovalo mesto Stará Turá na sociálnej sieti. 

Partizánska skupina Hurban pod vedením kapitána Miloša Uhra tu zvádzala ťažké boje s okupantskou protipartizánskou jednotkou Edelweiss. „Oddiel pod vedením kapitána Miloša Uhra odolával nepriateľom. Nepriaznivé počasie, presila a zrada ale poznačila túto najväčšiu bojovú akciu partizánov v Podjavorinskom kraji,“ upresnilo mesto Stará Turá.

„Blížiaca sa jar v roku 1945 prinášala slobodu, ale až do posledných dní vykúpenú krvou,“ uverejnilo mesto Stará Turá s tým, že v najznámejšom a najtragickejšom boji partizánov proti fašistom, padlo 27.februára 1945 až 18 partizánov. Medzi nimi aj veliteľ oddielu Miloš Uher a jeho zástupca Anton Jakubík.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu