Polárna žiara sa objavila aj na území Trenčianskeho kraja. Taká výrazná nebola desaťročia.


Foto: Polárna žiara sa objavila aj na území Trenčianskeho kraja. Taká výrazná nebola desaťročia. Foto: Facebook/Severe Weather Slovakia - Foto Skupina (Skalka nad Váhom - okres Trenčín)

Prvý novembrový víkend priniesol úchvatné nebeské divadlo v podobe polárnej žiary. Obloha nad Slovenskom sa včera večer (5. novembra) rozžiarila farbami, ktoré neboli viditeľné už desiatky rokov. 

Polárna žiara sa na slovenskej nočnej oblohe objavila úplne nečakane. Výhodou bolo, že sa dala pozorovať aj voľným okom. Aby ste polárnu žiaru videli, je potrebná iba jedna vec – bezoblačná obloha.

Polárnu žiaru vyvolala silná geomagnetická búrka, ku ktorej došlo počas dňa. Úkaz spôsobujú nabité častice, najmä elektróny a protóny, ktoré sú uvoľňované zo Slnka a keď narazia na zemskú atmosféru, reagujú s plynnými molekulami a vytvárajú svetelnú šou,“ prezradil Dominik Cenkner z portálu imeteo.sk.

Na mnohých regiónoch Slovenska bolo jasné počasie a žiaru tak obdivovalo množstvo ľudí. Okolo 19:00 hod. polárnu žiaru zachytili aj obyvatelia z okresu Trenčín.

Podľa stránky Severe Weather Slovakia však máme naďalej možnosť vidieť oblohu sfarbenú do červena a fialova, najzreteľnejšia by mala byť dnes 6. novembra medzi 17:00 hod. a 19:00 hod., ukázať sa však môže až do stredy 8. novembra.


Prečítajte si viac: