Chcete vidieť padajúce hviezdy? Už o pár dní na oblohe vyvrcholí meteorický roj


Foto: Chcete vidieť padajúce hviezdy? Už o pár dní na oblohe vyvrcholí meteorický roj Foto: Ilustračná foto/szaa.org

Nočná obloha na území Slovenska zažije ďalšiu zaujímavú astronomickú udalosť. Posledný októbrový víkend nám priniesol čiastočné zatmenie Mesiaca a ak máte radi padajúce hviezdy, tie prinesie prvý novembrový víkend.

Pozorovanie meteorov bude najpriaznivejšie v noci z nedele 5. na pondelok 6. novembra. Vtedy totiž nastane maximum meteorického roja Južné Tauridy, ktorý je známy svojimi jasnými bolidmi. Tie osvetľujú okolie a zanechávajú za sebou dlhú stopu, niektoré bolidy dokonca explodujú v atmosfére a spôsobujú zvukové efekty.

Južné Tauridy sú meteorický roj, ktorý je aktívny od konca septembra do začiatku decembra, pričom jeho maximum pripadá na začiatok novembra,“ vysvetlil Dominik Cenkner z portálu imeteo.sk.

Meteorický roj Južné Tauridy produkuje veľmi pomalé, ale veľmi jasné meteory, pričom meteory Južných Tauríd do zemskej atmosféry vnikajú rýchlosťou len 27 kilometrov za sekundu.


Aké podmienky budú počas pozorovania meteorov?

Tohtoročné maximum Južných Tauríd nebude celkom ideálne na pozorovanie, pretože ich bude rušiť Mesiac v poslednej štvrti. Napriek tomu sa oplatí nočnú oblohu sledovať, keďže roj produkuje veľmi jasné meteory.

Maximum aktivity roja by malo nastať 6. novembra o 00:47 hod, frekvencia roja by mala dosahovať maximálne 5 meteorov za hodinu. Môžete byť teda svedkami nezabudnuteľného zážitku a uvidieť meteor, ktorý osvetlí noc ako ohňostroj.