Vo večerných hodinách nastane čiastočné zatmenie Mesiaca. Bude viditeľné v Trenčianskom kraji?


Foto: Vo večerných hodinách nastane čiastočné zatmenie Mesiaca. Bude viditeľné v Trenčianskom kraji? Foto: Ilustračné foto/pixabay.com

Počas dnešného večera (28. októbra) sa môžete tešiť na dve významné udalosti. Okrem toho, že si vďaka zmene času dlhšie pospíme, budeme môcť pozorovať aj čiastočné zatmenie Mesiaca. To však bude viditeľné len v oblastiach, kde tomu dopomôže počasie.

Pri čiastočnom zatmení Mesiaca prechádza Mesiac čiastočne tieňom Zeme. Zem, Mesiac a Slnko sú v takom postavení, že len časť Mesiaca je zakrytá zemským tieňom. V dôsledku toho sa jedna časť Mesiaca stáva tmavšou, zatiaľ, čo zvyšok ostáva svetlý,“ objasnil Peter Minárik z portálu imeteo.sk.

Dnešné čiastočné zatmenie Mesiaca začne o 21:35 hod. a bude trvať približne hodinu a 17 minút. Mesiac vstúpi do zemského tieňa na približne 12 percent svojho priemeru, maximum zatmenia bude o 22:14 hod. Podľa aktuálnej predpovede by však mala na našom území pribúdať oblačnosť. O 22:00 hod., kedy bude zatmenie vrcholiť bude najviac oblačnosti práve na Považí.

Viac oblačnosti bude mať celý Trenčiansky kraj, celý Žilinský kraj, severné okresy Banskobystrického kraja a severné okresy Trnavského kraja. Ak sa obloha vyjasní, zatmenie Mesiaca bude dobre viditeľné aj bez ďalekohľadu.Prečítajte si viac: