FOTO: Nová Dubnica mala byť vzorom ideálneho mesta budúcnosti. Ako vyzerá dnes?


FOTO: Nová Dubnica mala byť vzorom ideálneho mesta budúcnosti. Ako vyzerá dnes?
Galéria: 34 fotiek

Len 3,5 kilometra od Dubnice nad Váhom leží pravdepodobne najvýraznejší príklad umelého mesta na našom území. Nová Dubnica bola postavená v jednotnom štýle za krátky čas so zámerom vytvoriť vzor ideálneho bývania budúcnosti. Budovy, ktoré možno pozorovať pri náhodnej prechádzke ulicami, sú dnes po 70 rokoch perfektne zachované aj so všadeprítomnými ozdobnými reliéfmi. 

Veľkolepý príklad architektúry socialistického realizmu vznikal v povojnových 50. rokoch, kedy ešte veľká časť obyvateľov Československa úprimne verila snu vybudovať lepší a krajší svet. Zároveň to bolo temné obdobie represií a vrcholenia Stalinovho kultu osobnosti. Práve po jeho smrti sa upustilo od zámeru pomenovať nové mesto Vorošilovo a došlo k okresaniu ambicióznych plánov - pôvodne mala Nová Dubnica poskytnúť domov až 25-tisíc ľuďom, dnes ich tu žije približne 10-tisíc.


To urobil Jiří Kroha!“ oznamuje nám pyšne obyvateľka jednej z bytoviek, ktorej ornamentálne priečelie si práve fotografujeme. Nie je vylúčené, že v meste žije od jeho samotného vzniku v roku 1951. Hovorila o národnom umelcovi svojho času poverenom úlohou vytvoriť architektonický návrh mesta budúcnosti. 

Bombastický projekt mal zahŕňať víťazný oblúk pri vstupe do mesta v tvare ozubeného kolesa či výstavbu amfiteátra, čo sa nakoniec nezrealizovalo. Veľkoryso riešené hlavné námestie malo byť prispôsobené komunistickým manifestáciám a namiesto kostola mu mal dominovať kultúrny dom.

Asi najvýraznejším prvkom mesta sú dodnes originálne ozdobné motívy, ktoré zdobia predovšetkým priečelia a vstupy do budov. Inšpiráciu pre ne hľadali v rázovitých slovenských oblastiach, ako je napríklad dedina Čičmany. Namiesto vízie budúcnosti je tak dnes Nová Dubnica skôr živým a stále obývaným pamätníkom posledného obdobia socialistickej výstavby pred nástupom dominancie jednoliatych sivých panelákov.
Prečítajte si viac: