Handlovčania spisujú petíciu za záchranu banského areálu. Je to podľa nich kultúrne dedičstvo


Foto: Handlovčania spisujú petíciu za záchranu banského areálu. Je to podľa nich kultúrne dedičstvo Foto: handlova.sk

V roku 2021 skončilo 112-ročné obdobie priemyselnej ťažby uhlia v najstaršej slovenskej bani v Handlovej. Stalo sa tak v súlade s útlmovým programom vlády Slovenskej republiky, ako aj s plánom presmerovať hospodárstvo krajiny na iné energetické zdroje. Odvtedy tu prebieha postupné uzatváranie uhoľných výrobných jednotiek, pričom budúcnosť priestorov bane je nejasná.

Handlovčan, ktorému osud symbolu mesta nie je ľahostajný, preto inicioval petíciu za jeho záchranu. Tvrdí, že po ukončení ťažobnej činnosti sa začalo s pomalou, ale postupnou likvidáciou a demoláciou komína a historických budov v objekte. Ide podľa neho o ničenie kultúrneho dedičstva. 

Baňa Handlová je najstaršia uhoľná baňa svojho druhu na Slovensku a aj v Čechách,“ zdôrazňuje autor petície. „Bez tohto areálu bývalej uhoľnej bane by nemohlo vzniknúť naše mesto. Celá história Handlovej je preto spojená práve s týmto areálom. Týmto spôsobom nám chcú zobrať aj to posledné, čo nám tu ostalo,“ hovorí ďalej. Autor petície zároveň kritizuje nezáujem vedenia trenčianskej župy investovať do banského mesta s 18-tisíc obyvateľmi. Pre región boli podľa neho vyčlenené miliónové dotácie, ale neboli efektívne použité. Preto sa obáva, že kedysi prosperujúcej oblasti teraz hrozí úpadok a chudoba. 

Aktivista tiež naznačuje, že existuje plán, ako efektívne využiť bývalé ťažobné priestory. „Ak by sa podarilo areál našej bane zachrániť, máme vymyslený projekt, ktorý by dokázal dať ľuďom prácu, ktorý by bol jediný svojho druhu na Slovensku, pritiahol by pozornosť a návštevnosť ľudí do nášho mesta, a hlavne by ukázal celej vláde a Slovensku, že aj bývalé banské regióny sa po ukončení ťažby vedia postaviť na nohy a dokážu začať fungovať tak, ako pred tým.“ 

Bližšie detaily k tomuto projektu zatiaľ autor neuviedol. Iniciatíva za záchranu ťažobných objektov dodnes získala 56 podpisov. 


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: