Sú všetky rošty na posteľ univerzálne a pasujú do akéhokoľvek rámu postele?


Foto: Sú všetky rošty na posteľ univerzálne a pasujú do akéhokoľvek rámu postele?

Najjednoduchšie je, kúpiť si posteľ vcelku. Ak ale chceme svojim individuálnym potrebám učiniť zadosť, môžeme si vybrať osobitne – rošt (tvrdší, mäkší, pružnejší), aj matrac. V takom prípade musíme dávať pozor na miery. Bude rošt a matrac pasovať do rámu našej postele?

Rošt na posteľ je rovnako dôležitý ako matrac

Na dôležitosť roštu sa pri kúpe postele často zabúda. Pritom práve optimálna kombinácia roštu a matraca zabezpečuje zdravú fyziologickú polohu, ideálne podopretie chrbtice a odvetranie lôžka. Rošt mal v minulosti podobu kovovej siete, neskôr bukových a brezových latiek až po dnešné lamely uložené v pružných púzdrach. Ak hľadáme správny rošt na posteľ, nezaškodí sa najprv prizrieť celkovej konštrukcii postele.

Konštrukcia postele

Každý nábytok, posteľ nevynímajúc, je spojením dizajnu a účelnosti. Dizajn dokážeme posúdiť aj intuitívne, ale účelnosť závisí od konštrukcie, pozostávajúcej z troch hlavných prvkov:

1. Rám postele, zjednodušene, ide o 4 dosky – dve bočnice a predné a zadné čelo, spojené spravidla kovaním. Manželské postele mávajú často ešte stredovú priečku s jednou alebo dvomi nohami. Rám, podľa typu postele, má nohy, alebo, pri väčšej šírke, spočíva priamo na podlahe. Vnútri má lištu, na ktorú sa položí rošt, na rošt ide matrac. Výška rámu, umiestnenie lišty, hrúbka roštu a výška matraca musia byť zladené tak, aby matrac presahoval horný okraj rámu cca o 10 cm.

2. Rošt na posteľ – medzi roštom a rámom musí byť vôľa, preto rošt býva cca o 1 cm užší a 3 cm kratší než rám. Pri dvojmiestnych lôžkach je táto vôľa dvojnásobná. Ak teda kupujeme posteľ po častiach, rozmery rámu, roštu a matraca musíme mať vopred dobre premyslené.

3. Matrac – základné druhy

  • Tradičný pružinový matrac v podobe pospájaných kovových špirál
  • Taštičkové matrace, ktoré obsahujú väčší počet malých pružiniek, zabalených v samostatných vrecúškach
  • Penové matrace, včítane poddruhov – matrace z pamäťovej peny, latexové, hybridné
  • Iné – nafukovacie, vodné, príp. ďalšie.

Pri hľadaní najlepšieho riešenia sa oplatí pozrieť si matrace, rámy a rošty na posteľ v ponuke agatanabytok.sk. Tisícky slovenských zákazníkov, ktorí jazdia za nákupmi nábytku do Poľska, dobre poznajú širokú sieť nábytkových salónov značky Agáta, ktorá má tradíciu už od r. 1952 a nedávno rozšírila svoju činnosť vo forme e-shopu aj na slovenský trh.

Druhy roštov na postele a čo znamenajú ich rozmery

Kupujete napr. rošt na posteľ 80×200, čo znamenajú tieto miery? Je to šírka x dĺžka v cm, ktorá na posteli vyjadruje vnútorné rozmery rámu, na matraci sú to jeho vonkajšie rozmery, a rošt týchto rozmerov je o 1 - 3 cm menší, ako je napísané vyššie. Nezabudnite, že rám má aj hrúbku, teda že jeho vonkajšie rozmery sú o niekoľko cm väčšie. Ak si kúpite rošt na posteľ 180×200, skutočné vonkajšie rozmery lôžka budú okolo 185×205, príp. viac. Okrem uvedených rozmerov, medzi najbežnejšie ešte patria rošty na posteľ 140×200, 90×200, 120×200 a 160×200.

Základnými druhmi roštov čo do konštrukcie sú:

  • doskový, nie je pružný, vyžaduje hrubší matrac, dlho vydrží, je určený skôr na príležitostné spanie, matrac má na ňom slabé vetranie a skôr sa preleží,
  • latkový, pozostáva z jednotlivých latiek spojených spravidla textilnými páskami, vyhovuje viac milovníkom tvrdšieho spania,
  • lamelový, preberá časť tlaku, pomáha matracu pružiť, zvyšuje životnosť matraca.

Nie sú a nepasujú, tak teda znie odpoveď na otázku v nadpise článku. A aké je zlaté pravidlo pre dĺžku postele? Telesná výška spáča + min. 20-30 cm.Zdroj: Inzercia/PR článok