Netradičná výzva Handlovčanom. Poľský historik chce s ich pomocou odhaliť povojnovú minulosť mesta


Foto: Netradičná výzva Handlovčanom. Poľský historik chce s ich pomocou odhaliť povojnovú minulosť  mesta Foto: Mesto Handlová

S netradičnou požiadavkou sa na obyvateľov Handlovej obrátil historik Poľskej akadémie vied Michal Korchel. Ako informovalo mesto na svojich stránkach, poľským akademikom boli oslovení s prosbou o pomoc pri hľadaní odpovedí týkajúcich sa obyvateľov mesta.

„Obraciam sa na ľudí z Handlovej s prosbou o zdieľanie ich životného príbehu. Hľadám predovšetkým prvú generáciu osídlencov, ktorí prišli do Handlovej ako deti, ale rovnako ma zaujímajú aj príbehy ich detí - druhej generácie. Zároveň hľadám aj príbehy predmetov, ktoré v Handlovej zanechalo pôvodné nemecké obyvateľstvo a stali sa súčasťou osídleneckých domácností,“ obrátil sa na Handlovčanov M. Korhel s tým, že všetky rozhovory budú vedené anonymne a osobné údaje nebudú nikde uvádzané.


Podľa slov poľského historika archívy môžu prezradiť len časť celého príbehu, sú preto pre jeho výskum obzvlášť dôležité spomienky pamätníkov - osídlencov alebo ich potomkov. „Michal Korhel sa snaží nájsť odpovede na otázky kto boli osídlenci a ako vyzeral ich povojnový život v Handlovej či ako vnímali stopy predchádzajúcej nemeckej kultúry v meste,“ vysvetľuje mesto na svojich stránkach a dodáva, že M.Korhel bude v Handlovej od 25. júla do 12. augusta 2023.

Samospráva ďalej uvádza, že pôvodne prevažne nemecké mesto Handlová zažilo na konci druhej svetovej vojny a v prvých povojnových rokoch výraznú výmenu obyvateľstva a stalo sa mestom osídlencov. „Do Handlovej prichádzali po vojne osídlenci z okolitých regiónov, ale taktiež z Maďarska, Francúzska, Belgicka, Rumunska alebo Poľska,“ doplnilo na záver mesto.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu