V Handlovej platí mimoriadna situácia po zosuve pôdy, investor chce s výstavbou v lokalite pokračovať


Foto: V Handlovej platí mimoriadna situácia po zosuve pôdy, investor chce s výstavbou v lokalite pokračovať Foto: Facebook/Silvia Grúberová - Primátorka Handlovej

V meste Handlová platí od piatka 30. júna 2023 mimoriadna situácia z dôvodu zosuvu pôdy a kolapsu stavby obchodného domu. Polícia začala prípad vyšetrovať ako prečin všeobecného ohrozenia. 

Podľa informácií, ktoré zverejnila primátorka mesta Silvia Grúberová v príspevku na sociálnej sieti, sa v sobotu uskutočnil 3. krízový štáb, kde sa rozoberalo hlavne prípadné riziko ďalšieho zosuvu pôdy v dotknutej lokalite. Nebezpečenstvo bolo na základe odborného posudku vylúčené a po skontrolovaní plynových prípojok bolo ešte v ten večer obyvateľom priľahlej evakuovanej bytovky umožnené vrátiť sa do svojich obydlí. 

Podľa informácií mesta má investor záujem pokračovať v stavbe aj naďalej. Spoločne s tímom momentálne zabezpečujú ďalšie odborné posudky týkajúce sa samotnej stavby, ale aj kritickej infraštruktúry železníc, ktorá je v bezprostrednej blízkosti stavby. Vlakové spojenie je preto naďalej prerušené a nahradené autobusovou dopravou na úseku Chrenovec – Handlová.


V reakcii na mimoriadnu udalosť sa na sociálnych sieťach objavilo mnoho komentárov, podľa niektorých z nich sa situácia dala očakávať. „Každý v Handlovej vie, že je to nestabilné miesto na stavanie. Problémy boli už pri výstavbe sídliska,“ vyjadrila sa jedna obyvateľka mesta. „Okolie Handlovej bolo už dávnejšie, v minulom storočí, miestom najväčšieho zosuvu pôdy v novodobej histórii. Zaujímalo by ma, ako vyzeral povoľovací proces týchto úprav terénu,“ zamýšľa sa komentujúci na facebookovej stránke mesta Handlová. 

Zdravý rozum hovorí: celú oblasť uzavrieť, dôkladne preskúmať a projekt nákupného centra okamžite zrušiť,“ domnieva sa ďalší obyvateľ Handlovej. Primátorka Silvia Grúberová žiada verejnosť o zdržanlivosť, aby sa zamedzilo osočovaniu a šíreniu dezinformácií. Overené a aktuálne informácie k prípadu sú podľa jej slov vždy zverejňované na stránke mesta.


Prečítajte si viac: