Na Mestskom úrade v Prievidzi vychovali už troch štvornohých pomocníkov


Foto: Na Mestskom úrade v Prievidzi vychovali už troch štvornohých pomocníkov  Foto: archív pixabay

Mesto Prievidza už od roku 2020 poskytuje možnosť výchovy šteniatka budúceho vodiaceho, asistenčného alebo terapeutického psa v priestoroch úradu. Informovala o tom hovorkyňa mesta Zuzana Krajčiová. „Výchova prebieha v období od 2 mesiacov do 1 roka veku psa a je to najdôležitejšie obdobie pre socializáciu, výchovu a základný výcvik psa,“ doplnila Z. Krajčiová.

Počas tohto obdobia sa podľa slov hovorkyne mesta kladie dôraz na to, aby pes v tomto čase mohol byť v stálom kontakte so svojím vychovávateľom, a teda aj na pracovisku, pretože takto bude fungovať aj so svojím pánom. Na Mestskom úrade v Prievidzi už takto vychovali troch psích terapeutov.


„Labradorský retriever Atrey je už tretím psom vycvičeným v priestoroch mestského úradu a bol súčasťou kolektívu mesta od septembra 2022 do júna 2023,“ pokračovala Z. Krajčiová a ako ďalej vysvetlila, kancelária je vždy označená viditeľným oznamom, aby obyvatelia mesta boli oboznámení s tým, že v kancelárii je pes a za akým účelom.


Pes je cvičený, aby zostával v zadnej časti kancelárie v žiadnom prípade nevybieha a nevíta návštevníkov kancelárie,“ opísala Beata Drozdová z referátu životného prostredia, ktorá psíka trénovala.


Ako hornonitrianska samospráva ďalej uviedla, minulý týždeň Atrey absolvoval povahové skúšky a zdravotnú previerku. „Výsledky sú výborné a je zaradený do ďalšieho špeciálneho výcviku na vodiaceho alebo asistenčného psa,“ doplnila Z. Krajčiová s tým, že ďalší tréning absolvuje v Bratislave u trénerky. Ten trvá približne 6-8 mesiacov a po jeho ukončení bude pes odovzdaný klientovi a začína jeho práca – pomáhať prekonávať bariéry.

Primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková ozrejmila, že mesto sa prostredníctvom rôznych debarierizačných opatrení dlhodobo snaží uľahčiť život ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím. „Záleží nám na tom, aby žili plnohodnotne a nezávisle, preto sme našli ďalšiu cestu ako pomôcť a zapojili sa aj do tohto projektu a som rada, že tak úspešne,“ hovorí K. Macháčková.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu