Zuzana Čaputová nebude opätovne kandidovať za prezidentku Slovenskej republiky


Foto: Zuzana Čaputová nebude opätovne kandidovať za prezidentku Slovenskej republiky Foto: Facebook/Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok 20. júna informovala v Prezidentskom paláci v Bratislave o tom, že budúci rok nebude kandidovať na post hlavy štátu. Mandát prezidentky jej uplynie v roku 2024. 

„Toto vyhlásenie je jedno z najťažších, aké som v živote urobila a zrejme aj urobím. Mám za sebou štyri profesijne aj ľudsky najťažšie roky môjho života a čaká ma piaty, ktorý nebude zrejme oveľa ľahší,“ uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.


Štyri roky na prezidentskom poste Zuzany Čaputovej boli spojené s mnohými krízami - COVID-19, vojna na Ukrajine, energetická kríza alebo rekordná inflácia. Okrem toho mandát vykonávala so štyrmi vládami za štyri roky a na jeseň roku 2023 vymenuje piatu. 


„O druhé volebné obdobie sa už nebudem uchádzať. Čo som vám pred štyrmi rokmi sľúbila, dokončením svojho mandátu splním. Aj naďalej sa budem snažiť byť pilierom pokoja, slušnosti, vecnosti a ústavnosti,“ dodala prezidentka. 

Ako sama uviedla, toto rozhodnutie je rozhodnutím osobným. Nekandidovaním sa nevzdáva ideálov a dôvery v hodnoty, ktorým podriaďovala celý svoj doterajší profesijný a súkromný život. Demokracii a spravodlivosti na Slovensku sa snažila pomáhať pred prezidentským mandárom, počas neho a bude aj po ňom. 

„Svoju prácu budem naďalej robiť s ľudskosťou a empatiou, pretože je to práca pre ľudí. Verím, že aj v poslednom roku môjho mandátu urobím so svojím tímom veľa užitočného pre Slovensko. Ďakujem za vaše pochopenie a podporu.“Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu