VIDEO: Seniori z Trenčianskych Teplíc môžu po výzve z mestského úradu skončiť na ulici


Foto: VIDEO: Seniori z Trenčianskych Teplíc môžu po výzve z mestského úradu skončiť na ulici
Galéria: 13 fotiek
Foto: Marián Michalko

Dvanásť seniorov z Trenčianskych Teplíc môže na pokojnú starobu zabudnúť. O bezsenné noci sa im postarala výzva z mesta, ktorú im štvorica mestských poslancov osobne doručila v piatok 5. mája popoludní. V nej stojí, že zmluvy, ktoré majú ohľadom nájomného ubytovania uzavreté sa predlžovať nebudú a do 30. júna sa majú vysťahovať. Namiesto zmluvy o predĺžení, tak väčšine seniorov hrozí, že skončí na ulici. Napriek tomu, že voči mestu nemajú žiadne podlžnosti.

Trenčianskoteplické zariadenie pre seniorov na Hurbanovej ulici fungovalo od roku 2002. V roku 2020 po kontrole z trenčianskej župy vykonanej na podnet rodinných príslušníkov jedného z vtedajších klientov, bolo jediné mestské zariadenie pre zlý technický stav zrušené.  Schválili to mestskí poslanci k 30. septembru 2020. Obyvatelia tohto zariadenia dostali od mesta nové zmluvy o nájomnom bývaní.


K dnešnému dňu býva v nájomných bytoch 2.kategórie na Hurbanovej ulici 12 ľudí v dôchodkovom veku. Tí sú z konania mesta rozčarovaní. „5. mája popoludní nám priniesli štyria poslanci obálky, ktoré nám odovzdali, že komisia rozhodla. Keď som ju otvoril, zostal som ako obarený. Odvtedy ani nespávam. Oni nás vyhodili na ulicu,“ povedal 75-ročný Štefan Babik, ktorý v budove býva už 23 rokov.

„Stále sme sa čakali, či nám zmluvy predĺžia, tak ako každý rok. Nemali sme ani poňatia, že by to malo byť inak a oni takto. Ešte aj trvalé pobyty nám sem dali, že sa nemusíme báť. A pred víkendom a sviatkom nám toto spravili a tvária sa, že v predstihu. Nedali nám na to ani 2 mesiace. Bol som sa spýtať aj u správcu, či mám nejaké pozdĺžnosti, ale všetko mám zaplatené, tak nechápem. Takto sa nás zbaviť a takýmto spôsobom,“ pokračoval Š. Babik s tým, že tak ako väčšina ostatných nemá kam ísť. „Ako jediný tu mám auto, sadnem si doňho pred mestský úrad a budem tam,“ zdôraznil nahnevaný dôchodca.


Edita Feilerová (68) so slzami v očiach prezradila, že výpoveď dostala na svoje narodeniny. Jej mesačný dôchodok je 273 eur. „Bývam tu už 5 rokov a teraz nám povedali, že nech sa o nás postarajú rodiny, alebo si máme dať žiadosť do domova,“ posťažovala sa E. Feilerová s tým, že už teraz jej dcéra pomáha a prispieva  150 eurami, no ubytovanie v súkromnom zariadení v meste, kde sa platí 750 eur mesačne si dovoliť aj tak nemôže.

Mária Zámečníková (62) býva v zariadení niečo cez dva a pol roka. „Prišli poslanci, že všetci musíme odísť. Pýtala som sa kam máme ísť, ale ich to netrápilo. Väčšina sú tu starí ľudia, niektorí ani neprejdú, alebo len o paličke. Sme odkázaní na pomoc, inak by sme tu neboli a oni nás postavili pred hotovú vec, bez náhrady, bez pomoci,“ vzlykala M. Zámečníková.Zo vzniknutej situácie je na dne aj 73-ročný Martin Bagín, ktorý celý život drel na stavbách ako murár. Dcéra mi povedala, že ma nechce, neviem kam pôjdem. Mám penziu 350 eur a tu platím 200 eur aj s opatrovateľkou, ktorá príde dvakrát to týždňa na polhodinu,“ rozhovoril sa zúfalý senior, ktorý má veľké zdravotné problémy.

Ako uviedol prednosta Mestského úradu v Trenčianskych Tepliciach Vladimír Vranka sa už ale v budove dlhšie bývať nedá a na základe posudku, ktoré si mesto dalo vypracovať, svojmu účelu nevyhovuje. Podľa jeho slov sa nejedná ani o vysťahovanie. „Nájomníci tohto zariadenia mali uzatvorené zmluvy na dobu určitú. Mesto ich ústretovo upozornilo, že im zmluvy k 30.6. končia. Berieme to tak, že klienti mali dostatočný čas na to, aby si hľadali náhradné bývanie,“ povedal V. Vranka s tým, že v prvom rade  by sa mali o nich postarať ich príbuzní.


 „Všetci títo ľudia majú rodinných príslušníkov, majú deti, čiže predpokladám, že v rámci nejakých rodinných vzťahov sa majú na koho obrátiť,“ pokračoval prednosta a dodal, že mesto nemá záujem, aby títo ľudia skončili na ulici a bude nápomocné pri hľadaní riešení. Avizoval dokonca plánované stretnutie s obyvateľmi zariadenia.

Pomocnú ruku obyvateľom podal aj bývalý mestský poslanec a jeden z rivalov terajšej primátorky v posledných voľbách, Roman Krištof, na ktorého sa zúfalí seniori obrátili. Podľa jeho slov mesto zvolilo veľmi zlý prístup. „Všetko sa dá vyriešiť. Dva a pol roka bol čas na to, aby sa to vyriešilo. Ľudia by určite súhlasili aj s tým, že by bývali po dvoch, kým sa bude 1 poschodie rekonštruovať.  Ale to jednanie, že im štyria poslanci prinesú výzvy, doručenku?” pýtal sa R. Krištof.

Situáciu budeme aj naďalej sledovať a o jej vývoji vás budeme informovať.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu