Machnáč v Trenčianskych Tepliciach zostáva v rukách jeho majiteľov. Vyvlastnenie dostalo stopku


Foto: Machnáč v Trenčianskych Tepliciach zostáva v rukách jeho majiteľov. Vyvlastnenie dostalo stopku
Galéria: 2 fotky
Foto: Marián Michalko

Podľa slov oboch zúčastnených po odbornom vypočutí na Okresnom úrade v Trenčíne v minulom roku, sa po prvýkrát v histórii Slovenskej republiky dialo, že vyvlastniteľom nie je štát.

Vyvlastňovací proces Liečebného Domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach ale dostal stopku. „Koncom apríla sa vyvlastňovací orgán – Okresný úrad v Trenčíne rozhodol vyvlastňovací proces zastaviť,“ informovala o tom nezisková organizácia Spoločnosť Jaromíra Krejcara, ktorej cieľom bola podľa slov jej predstaviteľov záchrana a obnova Liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach.


Nad rozhodnutím vyvlastňovacieho orgánu zastaviť vyvlastnenie, členovia Spoločnosti Jaromíra Krejcara len neveriacky krútili hlavami. „Sme zarazení postupom OÚ v Trenčíne. Zastavenie procesu považujeme za procesne nesprávny a svojvoľný krok bez zákonnej opory, voči ktorému sme sa riadne odvolali,” prezradil riaditeľ spoločnosti Martin Zaiček.

Podľa slov M. Zaičeka je Národná kultúrna pamiatka Machnáč  najlepším dielom architektúry prvej polovice 20. storočia na Slovensku vôbec. „Spĺňa mnohé atribúty ktoré ju kladú na úroveň, ktoré vo svete požívajú štatút UNESCO,  a bolo by veľkou tragédiou keby došlo k laxnému prístupu obnovy tejto pamiatky alebo prípadnému znehodnoteniu,“ skonštatoval M. Zaiček.


Ako po minuloročnom odbornom vypočutí na Okresnom úrade v Trenčíne prezradila vtedajšia právna zástupkyňa majiteľov ikonickej budovy, bol ale vyvlastňovací návrh od jeho začiatku nedôvodný a šikanózny. Neboli naplnené ani podmienky, za ktorých v zmysle zákona a ústavy možno nehnuteľnosť vyvlastniť v prospech štátu, nieto v prospech súkromnej osoby.

Funkcionalistická budova v srdci kúpeľného mesta už svojmu účelu neslúži viac ako jedenásť rokov. V roku 1969 bola zaradená do Súpisu pamiatok na Slovensku, od roku 1996 je Národnou kultúrnou pamiatkou. V  90. rokoch skončila v súkromnom vlastníctve a nový majiteľ mal s ikonickou budovou veľké plány. Tie mu ale stopli práve pamiatkári a budova dlhé roky chátra.Prečítajte si viac: