Vedúci lekár RZP k spolupráci záchranárov v Novákoch: Opäť sme dokázali, že ako jeden tím dokážeme viac


Foto: Vedúci lekár RZP k spolupráci záchranárov v Novákoch: Opäť sme dokázali, že ako jeden tím dokážeme viac Foto: Facebook/Air - Transport Europe, letecká záchranná služba

V stredu (26. apríla 2023) v poobedňajších hodinách došlo v nováckej bani k nešťastnej udalosti. Zranili sa pri nej deviati ľudia, z toho štyria vážne. Tých odviezli vrtuľníky do nemocníc v Bratislave a v Košiciach. Baníci s ľahšími zraneniami boli transportovaní do nemocnice v Bojniciach. Informoval o tom Andrej Luprich, hovorca Rýchlej zdravotnej pomoci.

Po prijatí výzvy z Operačného strediska sme dorazili na miesto za štyri minúty. V čase nášho príchodu na miesto boli ešte zranení baníci v podzemí a prebiehali záchranné práce kolegov z Banskej záchrannej služby,“ uviedol MUDr. Ivan Majling, lekár z posádky Rýchlej lekárskej pomoci Nováky, ktorý velil zásahu zdravotníkov.

V čase príchodu zdravotnej služby ešte neboli známe presné informácie o počte zranených či rozsahu ich zranení. Predbežne sa však predpokladalo, že pôjde o tri alebo štyri osoby. Prvých troch zranených sa podarilo zachrániť ešte pred príchodom druhej posádky. Medzitým prešli zdravotníci k ich prvotnému ošetreniu.Po príchode druhej posádky vyslobodila Banská záchranná služba ďalších troch ťažko zranených baníkov. S konečným počtom deväť zranených bolo nešťastie vyhlásené za udalosť s hromadným postihnutím osôb. Vďaka výbornej spolupráci Rýchlej zdravotnej pomoci a Krajského operačného strediska prišiel nakoniec na miesto nešťastia dostatočný počet záchranárskych tímov.

Po ošetrení na mieste nešťastia boli všetci pacienti bezodkladne transportovaní do cieľových zdravotníckych zariadení. Odsunu pacientov velil na mieste kolega z RZP Nitrianske Rudno Ľubomír Svitok, ktorý odviedol špičkovú prácu a aj vďaka nemu sa pacienti dostali v krátkom čase k potrebnej nemocničnej zdravotnej starostlivosti,“ informoval Majling.

Po ošetrení posledného pacienta krátko pred ôsmou hodinou večer ukončili záchranári zásah aj po parade s krízovým štábom bane Nováky.

Dovoľte mi ešte vyjadriť ľútosť nad vzniknutým nešťastím a za všetkých zasahujúcich popriať zraneným baníkom skoré uzdravenie. Verím, že sa všetci v čo najkratšom čase vrátia k svojim rodinám. Zároveň by som chcel poďakovať za profesionálny výkon a nasadenie všetkým kolegom z Operačného strediska, pozemnej a leteckej záchrannej služby. Opäť sme dokázali, že ako jeden tím dokážeme viac,“ doplnil Ivan Majling.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu