Pri banskom nešťastí v Novákoch zasahovali 4 vrtuľníky, niektorí zranení utrpeli vážne popáleniny


Foto: Pri banskom nešťastí v Novákoch zasahovali 4 vrtuľníky, niektorí zranení utrpeli vážne popáleniny Foto: Facebook/Air - Transport Europe, letecká záchranná služba

Vo štvrtok 26. apríla 2023 došlo v bani v Novákoch k nešťastiu. O 17:10 hod. sa v bani nahromadil metán a následne vzplanul v hĺbke asi 200 metrov. Dôvod vzplanutia zatiaľ zistený nebol. Informovali o tom trenčianski policajti vo svojom príspevku na sociálnej sieti Facebook, Air - Transport Europe, letecká záchranná služba v príspevku a tiež Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky v príspevku.

Počet zranených po výbuchu v nováckej bani stúpol na 9. Štyria z nich sa zranili ťažko a do nemocníc ich previezli záchranárske vrtuľníky v kritickom stave a v umelom spánku. Ďalší štyria zranení utrpeli stredne ťažké poranenia a jeden ľahšie,“ uviedlo Operačné stredisko.

Zdroj: Facebook/Polícia SR - Trenčiansky kraj

Zranené osoby po výbuchu vyšli z bane a prešli asi dva kilometre od miesta vzplanutia. Privolané boli až štyri posádky Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE. Pacientov ošetrili, stabilizovali a následne transportovali do špecializovaných popáleninových centier. Na ošetrenie boli celkovo letecky prevezené štyri osoby s najťažšími zraneniami, dve smerovali do Nemocnice Košice - Šaca a dve do Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove.

Ako prvý letel na miesto udalosti vrtuľník z Banskej Bystrice, ktorý previezol do Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove muža napojeného na umelú pľúcnu ventiláciu s ťažkým popálením horných končatín a dýchacích ciest. Po ošetrení ďalšieho raneného vzlietla z miesta udalosti trenčianska posádka, ktorá smerovala do Nemocnice Košice - Šaca. Na palube previezla muža v umelom spánku s popáleninami na 40% povrchu tela,“ informovali leteckí záchranári.

Tretieho muža s vážnymi popáleninami mali na starosti leteckí záchranári z Nitry. Bolo potrebné ho najskôr napojiť na pľúcnu ventiláciu a neskôr bol prevezený do Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove. Žilinská posádka ošetrila a previezla štvrtého muža s vážnymi popáleninami do Nemocnice Košice - Šaca.

Zdroj: Facebook/Air - Transport Europe, letecká záchranná služba

Na mieste vzplanutia vykonávala Hlavná banská záchranná služba prieskum pracoviska, kde došlo k udalosti. Po prieskume bude môcť ísť na miesto vyšetrovacia komisia Banského úradu, aby vykonali obhliadku miesta udalosti,“ doplnili policajti.

Vo večerných hodinách sa na mieste udalosti nachádzal aj premiér Slovenskej republiky a minister hospodárstva Slovenskej republiky. Vyšetrovateľkou Policajného zboru bude začaté trestné stíhanie vo veci prečinu Všeobecné ohrozenie, pričom predmetom vyšetrovania budú príčiny a okolnosti udalosti. 


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu